Altın

282.3950

% -0.001

Dolar

5.9252

% 0.443

Euro

6.5963

% 0.444

Sterlin

7.7465

% 0.383

Frang

6.0295

% 0.479

Yen

5.3960

% 0.362

Dinar

19.4078

% 0.408

Riyal

1.5797

% 0.438

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Yeni kimlik kartı başvurusu için yurt içinde, genel müdürlük web sitesi ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden ya da Alo 199 çağrı merkezi üzerinden randevu alınarak nüfus müdürlüklerine başvuru yapılır. Randevu almadan da nüfus müdürlüklerine müracaat yapmak mümkündür fakat işlerin daha hızlı olabilmesi, uzun saatler sıra numarası beklenilmemesi için randevu alınarak gidilmesi daha iyi olacaktır. Yurt dışında yaşayan…


Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Yeni kimlik kartı başvurusu için yurt içinde, genel müdürlük web sitesi ekimlikrandevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden ya da Alo 199 çağrı merkezi üzerinden randevu alınarak nüfus müdürlüklerine başvuru yapılır. Randevu almadan da nüfus müdürlüklerine müracaat yapmak mümkündür fakat işlerin daha hızlı olabilmesi, uzun saatler sıra numarası beklenilmemesi için randevu alınarak gidilmesi daha iyi olacaktır. Yurt dışında yaşayan ve yeni kimlik kartı başvurusu yapmak isteyenler de dış temsilciliklere başvurarak yeni kimlik kartlarını çıkartabilmektedirler.

İlk Defa Yeni Kimlik Kartı Çıkartmak İçin

İlk defa çipli yeni kimlik kartı çıkartacak kişilerin ilgili müracaat noktasına, yanlarına resimli eski kimliklerini ve ya bunun yerine geçebilecek olan fotoğraflı belgelerini ve son altı ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik özellikteki vesikalık fotoğrafları alarak gitmeleri gerekmektedir. Biyometrik vesikalık fotoğraf ICAO standartlarına uygun olmalıdır. Ayrıca biyometrik fotoğrafların fotokopi ve bilgisayar çıktıları ile çoğaltılarak kullanılması mümkün değildir. Nüfus cüzdanının kaybolması vb. durumlarda bunun yerine geçebilecek bazı belgeler bulunmaktadır, bunlar; uluslar arası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı ve ya muhtarlıkça düzenlenmiş olan yeni çipli kimlik kartı talep belgesidir. Bunlardan biri ile de gidip başvuruda bulunabilirsiniz.

Yeni kimlik kartları başvurusu esnasında, kişilerden nüfus müdürlüğünde parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi alınıp taranmaktadır. Daha önce pasaport işlemleri nedeniyle bu bilgileri alınan kişilerden tekrardan istenmeyebilir.

On beş yaşını tamamlamamış çocukların, kimlik kartlarında fotoğraf bulunması zorunluluğu yoktur. Bu nedenle, on beş yaş altı çocukların yeni kimlik kartı başvurusu istenilen belgeleri arasında biyometrik fotoğraf yoktur fakat kişi tarafından talep edilmesi durumunda her yaş çocuğun fotoğrafı kimlik kartına bastırılabilir. Bu tamamen başvuranın tercihine kalmış bir durumdur. On beş yaşını tamamlamış çocukların ise yeni kimlik kartı başvurusunu kendileri şahsen yapmaları gerekmektedir.

Yeni Çipli Kimlik Kartının Teslim Alınması

Yurt içinde yapılan başvurular sonucundan, yeni kimlik kartları, kişilerin başvuru esnasında bildirmiş olduğu adrese gönderilir. Yurt dışından yapılan başvurularda ise yeni kimlik kartları, genel müdürlük tarafından dış temsilciliklere iletilmek üzere Dışişleri Bakanlığı’na gönderilir. Kimlik kartlarının geçerlilik süresi vardır ve bu süre 10 yıldır.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap