Altın

280.8060

% 0.000

Dolar

5.8991

% 0.738

Euro

6.5671

% 0.583

Sterlin

7.7170

% -0.158

Frang

6.0008

% 0.953

Yen

5.3766

% 0.861

Dinar

19.3290

% 0.720

Riyal

1.5728

% 0.735

Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ( E-devlet ve Kredi ile Ürün Satan Mağazalara Giderek )

Bankaların kredi ve kredi kartı gibi ürünlerini kullanabilmek adına her tüketicinin mutlaka yeterli kredi notuna sahip olması gerekir. Tüketiciler kredi veya kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notları ve limitleri hakkında bilgi alarak daha sağlıklı başvurular gerçekleştirebilirler. Bu nedenle ücretsiz kredi notu öğrenme veya ücretli bir şekilde kredi notu sorgulama işlemi yapılarak, tüketicinin kendi kredi…


Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme ( E-devlet ve Kredi ile Ürün Satan Mağazalara Giderek )

Bankaların kredi ve kredi kartı gibi ürünlerini kullanabilmek adına her tüketicinin mutlaka yeterli kredi notuna sahip olması gerekir. Tüketiciler kredi veya kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notları ve limitleri hakkında bilgi alarak daha sağlıklı başvurular gerçekleştirebilirler. Bu nedenle ücretsiz kredi notu öğrenme veya ücretli bir şekilde kredi notu sorgulama işlemi yapılarak, tüketicinin kendi kredi notunu öğrenmesi gerekir.

Önceden kredi notu sorgulama işlemi ücretli bir şekilde yapılabiliyordu ancak şuan için e-devlet üzerinden ücretsiz olarak “kredi limit ve borç bilgileri” raporu alabilmek mümkün. Üstelik bu raporu almak için herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor. Bunun yanı sıra “çek bilgileri” raporu da yine e-devlet üzerinden rahatlıkla alınabilir. Rapor sonucunda ortaya çıkan değerler doğrultusunda bankalardan ne gibi ürünlerinizin olduğunu, limitlerini ve borç limitlerinizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Peki, e-devlet üzerinden ücretsiz kredi limit v borç bilgileri raporu nasıl alınabilir? Tüketicilerin hangi yolları izlemeleri gerekir? Gelin birlikte kredi risk raporumuzu alalım.

E-Devlet Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz kredi notu öğrenme konusuyla ilgili bazı detaylara dikkat etmekte fayda var. Tüketiciler ayda yalnız 1 defa kredi notu sorgulama işlemi yapabilirler. Bunun yanı sıra telefon numarasına gelen şifre sayesinde bu işlem gerçekleştirilir. Bu nedenle tüketicilerin mutlaka sisteme kayıtlı ve aktif telefon numaralarının olması gerekir. Gelelim e-devlet ücretsiz kredi notu öğrenme adımlarına…

E-Devlete Giriş Yapın ve Arayın

Öncelikle e-devlete daha önceden belirlediğimiz şifre ile giriş yapmamız gerekir. Ardından arama bölümüne gelerek “Türkiye Bankalar Birliği/ Risk Merkezi Raporu Başvurusu” seçeneğine tıklayın. Karşınıza çıkan bölümde ise sağ üst kısımda yer alan “Yeni Başvuru” seçeneğine basın.

“Yeni Başvuru” butonuna tıklamanızla birlikte adınıza “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” düzenlemeye başlar. Raporun hazır olmasının ardından sisteme kayıtlı olan telefon numaranıza bir SMS gönderilir. Bu SMS içerisinde yer alan şifre, raporu görüntülemek için kullanılır. Rapor hazırlandıktan sonra “Raporu Görüntüle” butonuna basmanız durumunda sizden şifre talep edilir.

E-devlet üzerinden ücretsiz kredi notu öğrenme işleminizin son aşamasında telefonunuza gelen SMS’i şifre istenilen kısma girmenizin ardından karşınıza rapor pdf dosyası olarak çıkar. Rapor içerisinde kredi ürünlerinize dair birçok bilgi yer alır ve kredi limitleriniz de rapor içerisinde yer alır. Bu rapor bazı durumlarda bankalar tarafından da talep edilebileceği ve ayda sadece 1 kere alınabileceği için saklanması önerilir.

Kredi ile Ürün Satan Mağazalara Giderek Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme

Ücretsiz kredi notu öğrenme konusunda sıkça kullanılan yöntemlerin başında kredi ile ürün satan mağazalar yer alır. Bilindiği üzere artık beyaz eşya, motosiklet, teknoloji ve hatta e-ticaret siteleri üzerinden kredi ile ürün alabilmek mümkündür. Bu ürünler kredi notu yeterli olan tüketicilere verilir. Eğer kredi notu düşük olan bir tüketici mağazalar üzerinden kredi ile ürün alma başvurusu yaparlarsa ürün almaları söz konusu olamaz. Bir nevi bu yöntemin kredi notu hakkında net bir bilgi verdiğini söylemek mümkün olabilir.

Kredili ürün satan mağazalardan kredi ile ürün satın alabilmek için en az 1300 kredi notuna sahip olmak gerekir. Kredi notu 1300’ün altında olan tüketiciler mağazaların kredili ürün imkanlarından faydalanamazlar. Öncelikle bu tür bir özellikten yararlanmak için herhangi bir mağaza veya e-ticaret platformunda faydalanmak gerekir. Mağazalar direkt olarak TC kimlik numaranız üzerinden sorgulama yaparlar ve ardından sonuç mağazanın yetkili ekranına yansıtılır.

TC kimlik numarası ile yapılan sorgulama sonucunda her tüketiciye belirli bir kredi limiti çıkar. Bazı tüketicilerin ise olumsuz yanıt aldıkları görülür. Eğer olumsuz yanıt alındıysa kredi notunun 1300’ün altında olduğu anlaşılabilir. Bunun yanı sıra kredi limiti de kredi notunun hangi seviyede olduğunu net bir şekilde gözler önüne serer.

Bu durum şu şekilde açıklayalım: Bankalar ile ürün satan mağazalar arasında yapılan anlaşma sonucunda bir üst limit ve alt limit belirlenir. Genel olarak alt limit 2000 TL, üst limit ise 15000 TL olarak netleştirilir. Tüketiciye 2000-4999 TL arasında bir limit çıkarsa, tüketici az riskli grupta yer alır. Bu limit 5000-9999 TL arasında olursa tüketici iyi grubunda yer almaktadır. Limit 10000 TL ve en üst olarak verilirse, tüketicinin çok iyi risk grubunda yer aldığı anlaşılır. Bu sayede ücretsiz kredi notu öğrenme işlemi yapılabilir. Bu kredi limitleri firmadan firmaya ve bankadan bankaya farlılık gösterebilir. Limitlerin daha çok artması veya azalması gibi durumlar söz konusu olabilir. Tüketicinin en üst ve en alt limiti baz alarak hangi risk grubunda yer aldığını anlaması mümkündür.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap