Altın

282.1710

% -0.014

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

QNB Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma QNB Finansbank, Türkiye’deki en güvenilir bankalardan bir tanesidir. Yakın zaman önce satışı gerçekleştirilerek, adının başına “QNB” kısaltmasını aldı. Aynı deneyim ve kalite ile çalışmalarına devam eden QNB Finansbank’ın cep şubesi, diğer bankalara göre daha kolay bir bant sistemi sunsa da Finansbank müşteri hizmetlerine bağlanmak zaman zaman zor olabiliyor. Özellikle de cep şubeyi aradığımızda…


QNB Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

QNB Finansbank, Türkiye’deki en güvenilir bankalardan bir tanesidir. Yakın zaman önce satışı gerçekleştirilerek, adının başına “QNB” kısaltmasını aldı. Aynı deneyim ve kalite ile çalışmalarına devam eden QNB Finansbank’ın cep şubesi, diğer bankalara göre daha kolay bir bant sistemi sunsa da Finansbank müşteri hizmetlerine bağlanmak zaman zaman zor olabiliyor.

Özellikle de cep şubeyi aradığımızda geçen zamanda dakikalarımızın azaldığını da düşünürsek beklemeler hem can sıkıcı hem de maliyetli hale gelebiliyor. Bu maliyeti minimuma indirmek ya da zamandan tasarruf edebilmeniz için uygulayacağınız birkaç basit yöntem ile Finansbank müşteri hizmetileri hattına direkt bağlanabilir ve bir çağrı merkezi çalışanı ile birebir konuşarak, bant sistemindeki telesekreter ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

QNB Finansbank Müşteri Hizmetlerine Direkt Bağlanmanın En Kolay Yolu

Finansbank müşteri hizmetlerine bağlanmak birçok insan için bir eziyet haline geldiği için bunun bir kolay yolunu bulmak da gecikmedi. Aşağıdaki adımları gerçekleştirerek çok kolay ve hızlı bir şekilde QNB Finansbank müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

  1. Öncelikle QNB Finansbank Çağrı merkezi uygulamasına ait olan “0850 222  0 900” numaralı telefonu arayın.
  2. Kısa bir süre bilgilendirme okunduktan sonra eğer GSM numaranız bankaya kayıtlı değilse, size ait bilgi almak için sizden TC kimlik numarası, cep telefon numarası, kart numarası gibi bilgilerden bir tanesini isteyecektir. Bu bilgilerden istenileni girin.
  3. Sesli yanıt sistemi sizden ne yapmak istediğiniz ile ilgili bilgi almak istediğini söyler. Ardından sesinizi dinlemeye başlar. Herhangi bir tuşa basmazsınız. Bunun yerine sesli bir şekilde istediğinizi söylemeniz gereklidir. Siz “Müşteri Temsilcisi” demelisiniz.
  4. Size telesekreter yine birkaç şey sıraladıktan sonra hangisini seçmek istediğinizi soracak. Burada da “Bunların dışında” diyerek işleminize devam edin.

Sesli yanıt sistemi sizi saniyeler içinde müşteri temsilcisine aktaracaktır. Bekleme süresi yoğunluğa göre değişebilmektedir ve ortalama 4 dakika beklemeniz gerekir.

Sesli Yanıt Sistemini Kullanmadan Direkt Bağlanma Yöntemi

Sesli yanıt sistemini kullanmak istemezseniz farklı bir alternatif de mevcuttur. Yapacağınız bazı tuş kombinasyonları ile herhangi bir şey söylemenize gerek kalmadan Finansbank müşteri hizmetlerine bağlanmak mümkün. Bunun için aşağıdaki adımları gerçekleştirmeniz gereklidir.

  1. İlk olarak QNB Finansbank çağrı merkezi yani “0850 222 0 900” numaralı telefon aranmalıdır.
  2. Sesli komut sistemi için telesekreter size bir menü açacak. Bu menüde “1”i tuşlayın.
  3. Sonrasında çıkacak menüden “5”i tuşlamanız gerekiyor.
  4. En sonunda “4”ü tuşlayarak müşteri hizmetlerine direkt bağlanabiliyorsunuz. Aynı şekilde bu işlem de çalışma yoğunluğuna bağlı olarak belirli bir süre beklemenizi gerektirebilir. Genellikle 4 dakika içinde müşteri hizmetlerine bağlanırsınız.

Bu teknikler günceldir ve kesinlikle işe yarar. Yine de müşteri hizmetleri servisinde çok büyük yoğunluklara sebep olmamak için telesekrete r ile halledebileceğiniz işleri, bant sisteminde halletmeniz tavsiye edilir. Böylece diğer insanlar da çok daha kısa sürede işlerini halledebilecekler

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap