Altın

282.1710

% -0.014

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

Özel Sektör Tahvili Nedir Nasıl Yatırım Yapılır

Özel Sektör Tahvili Nedir Nasıl Yatırım Yapılır ? Özel sektör tahvili, özel sermayeli şirketlerin borçlanma ve yatırım ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çıkartılan vadesi 1 yıldan uzun borçlanma senetleridir. Devlet tahvilinden tek farkı özel sermayeli şirketler aracılığı ile çıkarılmış olmasıdır. Bankaların kredi faizleri her zaman tahvil ve bono faizlerinden yüksek olduğu için, özel sermayeli şirketler borçlanma ihtiyaçlarını…


Özel Sektör Tahvili Nedir Nasıl Yatırım Yapılır

Özel Sektör Tahvili Nedir Nasıl Yatırım Yapılır ?

Özel sektör tahvili, özel sermayeli şirketlerin borçlanma ve yatırım ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla çıkartılan vadesi 1 yıldan uzun borçlanma senetleridir. Devlet tahvilinden tek farkı özel sermayeli şirketler aracılığı ile çıkarılmış olmasıdır. Bankaların kredi faizleri her zaman tahvil ve bono faizlerinden yüksek olduğu için, özel sermayeli şirketler borçlanma ihtiyaçlarını daha uygun faiz oranları ile karşılamak için bu senetleri ihraç ederler.

Özel sektör tahvilleri her yatırımcının muhakkak portföyünde bulunması gereken değerli kağıtlardır. Özel sektör tahvil faizleri, devlet tahvillerinin ve bonoların faiz oranlarından daha yüksektir, bu nedenle daha sık tercih edilebilmektedir. Özel sektör tahvilleri hazine bonoları ve tahvillerinden bir miktar daha risklidir. Çünkü hazine tahvil ve bonolarının arkasından devlet varken, özel sektör tahvillerinin arkasında sadece şirket vardır. Bu nedenle güvenmediğiniz emin olmadığınız şirketlerin tahvillerini almayın. Özel sermayeli şirketler de bu risk faktörünün farkında ve bunu borç aldığı tahvil kağıdının faizine yansıtarak dengelemeye çalışmaktadır.

Özel Sektör Tahvil  Vadesi Kaç Yıldır

Özel sektör tahvillerinin vadesi en az 1 yıl üzeridir.  Sizlerde uzun vadeli güvenilir ve yüksek getirili bir yatırım aracı arıyorsanız özel sektör tahvillerini tercih edebilirsiniz.

Özel Sektör Tahvil Faizlerindeki Sistem

Özel sektör tahvillerinde, devlet garantisi olmadığı için hazine bonoları veya devlet tahvillerinden daha yüksek faiz ödenmektedir. Özel sektör tahvil ihracında, hazine bonosu faizine ek getiri oranı verilir, bu ek getiri oranı ihraç tarihinde belli olur. İhraç tarihinde, hazine bonosuise, özel sektör tahvilleri yıllık %2-3 ek getiri verebilmektedir. Özel sektör tahvil faizleri sabit değildir. Her şirket dilediği faiz oranı ile tahvil ihraç edebilir. Acil borca ihtiyacı olan bir şirket, devlet tahvilleriiken,faizle tahvil çıkartabilir. Sizler de ihraç tarihlerini takip edip, faiz oranına göre tahvil alabilirsiniz.

Özel Sektör Tahvil Yatırımı Kimler İçin Uygun

Riski sevmeyen, ancak yüksek getiri için potansiyel bir miktar risk almayı göze alan yatırımcılar özel sektör tahvillerine yatırım yapabilir. Ancak hiçbir şekilde risk almayı istemeyen yatırımcılar için uygun bir yatırım aracı değildir. Özel sektör tahvillerinin  hayat durumunuza göre portföyünüzdeki ağırlığı değişmelidir. Emekli iseniz, hasta bir yakınınız var ise veya siz hasta iseniz, portföyünüzdeki özel sektör tahvil oranını düşürebilirsiniz.

Özel Sekör Tahvilleri Nereden Alınır ?

Özel sektör tahvilleri, ihraç tarihlerinde bankalardan veya aracı kurumlardan satın alınabilir. Öte yandan özel sektör tahvili içeren yatırım fonlarına yatırım yapılabilir.

Özel Sektör Tahvil Yatırım Fonları Nedir ?

Özel sektör tahvili yatırım fonları, portföylerinde bir miktar özel sektör tahvili içeren ve uzun vadede mevduattan yüksek getiri elde etmeyi amaçlayan yatırım fonlarıdır. Elde edilen getiristopaj vergisine tabiidir.

Özel Sektör Tahvil Vergilendirmesi

Özel sektör tahvillerinden elde ettiğiniz kazançlar stopaj vergisine tabiidir. Özel sektör tahvili satıldığı gün itibari ile elde edilen kazancın ‘u stopaj vergisi olarak ödenir. Örneğin 10 bin TL olarak alınan özel sektör tahvili satıldığı güngetiri elde etmişse 200 TL sopaj vergisi öder.

Özel Sektör Tahvil Kazanç Hesaplama

Özel sektör tahvillerinden elde ettiğiniz kazançları hesaplamak için örneği inceleyebilirsiniz. Ahmet , XXX şirketinin 2 yıl vadelibasit faizli özel sektör tahvilini satın aldı. Ahmet 2 yıl sonra tahvili sattığında @ brüt getiri elde etmiş olacak. Ahmet yatırımını 100 bin TL ile yapmıştı. Bu durumda 40 bin TL kazanmış oldu. Ahmet 40 bin TL’lik kazancının 4 bin TL’sini  stopaj vergisi olarak ödeyecek ve toplam net kazancı 36,000 TL olmuş olacak. Bu durumda Ahmetin mevduatı 136,000 TL’ye yükselmiş olacak.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap