Altın

282.4890

% -0.004

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Nasıl Verilir

Otomatik Ödeme Talimatı Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Nasıl Yapılır? Otomatik ödeme talimatı, bankaların geliştirmiş olduğu bir sistemdir ve online olarak hizmet vermektedir. Bu sistemde ödemelerini unutan ve sürekli geciktiren kişiler için bir avantaj olacaktır. Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir? Otomatik ödeme talimatı vermek için hesabınıza giriş yapıp ”ödemeler” sekmesinden otomatik ödemeler seçeneğini tıklayarak paranızın birikmiş…


Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Nasıl Verilir

Otomatik Ödeme Talimatı

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Nasıl Yapılır?

Otomatik ödeme talimatı, bankaların geliştirmiş olduğu bir sistemdir ve online olarak hizmet vermektedir. Bu sistemde ödemelerini unutan ve sürekli geciktiren kişiler için bir avantaj olacaktır.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir?

Otomatik ödeme talimatı vermek için hesabınıza giriş yapıp ”ödemeler” sekmesinden otomatik ödemeler seçeneğini tıklayarak paranızın birikmiş olduğu hesabınızdan ödeme için emir verebilirsiniz. Talaimatı sağlarken nereye ve ne kadar ödeme yapacağınızı, ödeme günün ve saatini belirleyebilirsiniz.Ödeme talimatı ile evinizdeki doğalgaz, elektrik, su gibi faturaları otomatik olarak ödeyebileceğiniz gibi herhangi bir krediyi de otomatik ödemeye verebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Ücreti Nedir?

Bankaların anlaşmış olduğu kurumlar için herhangi bir ücret tahsil edilmez. Bu kurumlar devlete bağlı elektrik, su ve internet gibi ödemelerdir. Bu nedenle herhangi bir ücret alınmaz. Eğer otomatik ödeme talimatı verip bir kişi para gönderilecekse EFT veya havale ücreti kesilebilir.

Otomatik Ödeme Talimatı Sorgulama

Sayın okurlarımız otomatik ödeme talimatı sorgulama işlemini çok rahat yapabilirsiniz. Üstelik otomatik ödeme talimatın  hangi bankaya vermiş olduğunuz bile önemli olmadan otomatik ödeme talimatı sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı sorgulama yapmak isterseniz eğer bunu mutlaka bankanız ne kadar güvenli olursa olsun otomatik ödemelerinizi sorgulamalısınız. Otomatik ödeme talimatı sorgulamak için öncelikle hangi bankadan ve hangi hesaptan vermişseniz eğer soruyu vermiş olduğunuz hesaptan yapabilirsiniz. Örnek maaş hesabınızdan verdiyseniz eğer maaş hesabınızdan sorgulamalısınız. Bu işlemi yaparak vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatının gerçekleşip gerçekleşmediğini ve hesabınızdan ayrı bir ücret kesintisi yapılıp yapılmadığını görebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatını mobil bankacılık işlemlerinden, bankanızın müşteri hizmetlerinden, Bankaların ATM’lerinden ve Otomatik ödeme için hangi kurumun faturasına otomatik ödeme talimatı vermişseniz eğer o kurumun internet sitesinden çok rahat otomatik ödeme talimatı sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Hesapta Para Olmazsa Otomatik Ödeme Talimatı Ne Olur?

Eğer ödeme talimati verip bir ödeme talebi oluşturduysanız, hesabınızdaki para miktarınızı da kontrol etmeniz gerekmektedir. Hesabınızda eğer yeterli para bulunmazsa ödemeleriniz gerçekleşmeyecektir. Ancak bazı bankalarda ”Mevduat hesabımda para olmadığı takdirde kredi kartımı kullan” seçeneği mevcuttur. Bunu  işaretlediğiniz takdirde kredi kartı limitinizden talimatlarınız karşılığındaki tutar ödenecektir.

Ödeme Talimatı Günü Hafta Sonuna Denk Gelirse Ne Olur ?

Bilindiği üzere her ay haftanın belli günlerine ödemeniz gelebilir. Eğer ödemeyi o ay pazartesi verirseniz, birkaç ay sonra cumartesi olabilir. Bu yüzden ödeme talimatı sayfalarında ” ödeme günü hafta sonuna denk gelirse ilk iş gününde ödemeyi yap” yada ”deme hafta sonuna denk gelirse ödemeyi bir önceki iş gününde yap” gibi seçenekler mevcuttur. Bunlardan birini kendinize göre seçebilir ve ona göre ödemenizi otomatik olarak yaptırabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatının Kredi Notuna Etkisi Olur Mu?

Finansal ödemeleri her ay düzenli yapan kişilerin kredi notları da her zaman yüksek olmaktadır. Bu nedenle uzmanların görüşlerine göre otomatik ödemede de günü gününe yapıldığından kredi notuna olumlu bir etkisi olacaktır.

Sayın okurlarımız www.enuygunkredi.org olarak sizlerin bilgilerine sunmak için yayımı yapılan Otomatik ödeme talimatı nedir, otomatik ödeme talimatı nasıl verilir, otomatik ödeme talimatı ücreti nedir, otomatik ödeme talimatlarında kesinti yapıyorlar mı ve otomatik ödeme talimatları ile ilgili aklınızda soru işareti bırakacak konuları soru cevap bölümünden bizlere yazarak sorularınızı çok rahat sorabilir ve merak etmiş olduğunuz otomatik ödeme talimatı hakkında her türlü sorunun cevabını detayları ile alabilirsiniz…

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap