Altın

280.5140

% 0.001

Dolar

5.8558

% 0.368

Euro

6.5290

% 0.458

Sterlin

7.7292

% -0.778

Frang

5.9441

% 0.426

Yen

5.3307

% 0.220

Dinar

19.1909

% 0.373

Riyal

1.5613

% 0.366

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ( Kısa Sürede Findeks Notu Yükseltme )

Findeks kredi notu yükseltme, sanılanın aksine kurumların elinde olan bir durum değildir. Bir tüketicinin kredi notunun doğal yollar ile yükselmesi, yine tüketicinin elindedir. Kredi notu, banka vb. finans kuruluşlarının tüketiciye ürün satarken güven düzeyini belirleyen bir ölçü aracı olarak tanımlanabilir. Kredi notunuz, sizin bankalar nezdinde hangi risk grubu içerisinde yer aldığınızı ortaya koyar. Yapılan ödemeler,…


Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? ( Kısa Sürede Findeks Notu Yükseltme )

Findeks kredi notu yükseltme, sanılanın aksine kurumların elinde olan bir durum değildir. Bir tüketicinin kredi notunun doğal yollar ile yükselmesi, yine tüketicinin elindedir. Kredi notu, banka vb. finans kuruluşlarının tüketiciye ürün satarken güven düzeyini belirleyen bir ölçü aracı olarak tanımlanabilir. Kredi notunuz, sizin bankalar nezdinde hangi risk grubu içerisinde yer aldığınızı ortaya koyar. Yapılan ödemeler, bankalarla olan ilişkiniz ve daha birçok durum, kredi notunuzun yükselmesine, haliyle de risk grubunuzun değişim göstermesine neden olur. Peki, Findeks kredi notu risk grubu nedir? Hangi risk grupları daha kolay kredi alabilir ve risk grubu nasıl yükseltilir?

Findeks Kredi Notu Risk Grubu

Findeks kredi notu yükseltme girişiminde bulunmak isteyen bir tüketici, öncelikle risk grubunu öğrenmelidir. Findeks kredi notu sisteminde 5 farklı risk grubu bulunur. Bunlar: riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak bilinirler.

Hangi risk grubunda yer aldığınızı ise sahip olduğunuz kredi notu belirler. Eğer kredi notunuz 1-699 arasında yer alıyorsa, riskli grupta yer aldığınız söylenebilir. Bu grupta yer alan birçok tüketici bankaların kredi veya kredi kartı gibi ürünlerinden kolay kolay faydalanamazlar. Bankalar mutlaka bir güvence göstermeleri gerekir.

700-1099 arasında bir kredi notuna sahipseniz, düşük limitli kredi kartı vb. ürünlerden yararlanabilirsiniz. Bu grup orta riskli olarak tanımlandığı için bazı bankalar düşük limitli kredi kartı verebilirler. Kredilerden faydalanabilmeniz için Findeks kredi notu yükseltme ve en azından az riskli grupta yer almanız gerekir.

1100-1499 aralığında bir kredi notunuzun olması durumunda ise düşük miktarda krediler çekebilir ve kredi kart limitlerinizin biraz daha yükseldiğini görebilirsiniz. Bu grupta yer alan tüketiciler genel olarak az riskli tüketici olarak tanımlandıkları için bankaların diğer iki gruba göre daha esnek davrandıkları görülür. Az riskli grubunda yer alan tüketiciler birden fazla kredi kartına sahip olabilirler.

Eğer herhangi bir tüketicinin kredi notu 1500-1699 gibi bir aralıkta yer alıyorsa, bu tüketici iyi grubunda konumlandırılır. Findeks kredi notu yükseltme gibi bir işleme pek ihtiyaç duymayan iyi grubundaki tüketiciler, bankalar tarafından kredi ve kredi kartı konusunda ideal müşteri olarak görülürler.

Son olarak, 1700-1900 aralığında bir kredi notuna sahip olan tüketiciler ise çok iyi grubunda yer alırlar. Bankalar bu tür müşterilerine her türlü desteği sağlarlar ve tüm kredi imkanları sonuna kadar açılır.

Bankalardan kredi veya kredi kartı alabilmek adına öncelikle kişinin kredi notunu yükseltmesi ve beraberinde de bankaların istediği kredi risk grubuna girmeleri gerekir. Riskli ve orta riskli grubunda yer alan tüketicilerin bu konuda işleri zordur. Bir an önce en azından az riskli grubunda yer almaları ve sonrasında iyi, çok iyi gibi gruplara giriş yapmaları gerekir. Peki, tüketiciler hızlı bir şekilde Findeks kredi notu yükseltme işlemi nasıl yapabilirler? Gelin etkili kredi notu yükseltme yöntemlerini gözden geçirelim.

Kısa Sürede Findeks Notu Yükseltme

Bankaların kredi veya kredi kartı gibi ürünlerini tüketicilere satmadan önce birtakım sorgulamalar yaptıkları görülür. Bu sorgulamaların temel sebebi, tüketiciye satılan ürünün ödemesinin güvence altında olup olmadığını öğrenmektir. Kısacası, bankalar tüketicinin borcunu ödeyip ödemeyeceği konusuna çok takılırlar. Kredi notu ise tam olarak bu noktada devreye girer ve bankalar temelde tüketiciden bir güvence isterler. Kredi notu düşükse, sistem otomatik olarak ürün talebini reddeder. Bu nedenle tüketicinin sisteme kendini güvenilir göstermesi gerekir. Bu durumun ise birtakım yolları elbette ki vardır.

Herhangi Bir Yerde Çalışıyor Olmak

Findeks kredi notu yükseltme ihtiyacı hisseden bir tüketicinin hem Findeks sistemine hem de bankalara bir güvence vermesi gerektiğini belirtmiştik. Bu güvencelerden en önemlisi düzenli bir gelirinizin olmasıdır. Özellikle sigorta girişinizin olması, bu güvencenin etkisini daha da çok arttırır. Bunun dışında herhangi bir yerde sigortasız çalışıyor olsanız dahi aylık gerçek gelirinizi kişisel bilgilerinizde belirtmeniz ve çalıştığınız işletmenin bilgilerini doğru bir şekilde karşınızdaki banka görevlisine aktarmanız sizlere birçok kolaylık sağlar. Bu sayede hem kredi hem de kredi kartı gibi ürünleri daha kolay alırsınız. Banka yapmış olduğu araştırma neticesinde belirttiğiniz yerde çalıştığınızı tespit ederse, otomatik olarak kredi notunuz yükselir.

Hesaplarınızda Para Girişi ve Belirli Bir Miktar Para Olması

Findeks kredi notunun yükselmesi konusunda önem taşıyan bir diğer nokta, tüketicinin hesaplarının canlılığıdır. Bir hesaba para girişi ne kadar çok ve sık olursa, bankalarla olan ilişki aynı oranda olumlu yönde artar. Bu nedenle hesaba aylık düzenli bir para girişinin olması kredi notunun yükselmesi için önemli bir etkendir. Ayrıca hesaplarınızda belirli bir birikiminizin olması da kredi notunuzun ciddi bir yükseliş göstermesine katkı sağlar.

Bankalara Yapılan Düzenli Ödemeler

Findeks kredi notu yükseltme konusunun belki de en can alıcı kısmının bankalara yapılan ödemeler olduğunu söyleyebiliriz. Kredi notunuzun oluşması konusunda bankalara olan borçlarınızı ödeme alışkanlıklarınız etkin bir şekilde rol oynar. Bu nedenle bankalara yapılan düzenli ödemeler kredi notunuzun çok kısa süre içerisinde yükselmesine neden olur.

Kredi notunuzun çok daha hızlı yükselmesini istiyorsanız, mevcut kredi ve kredi kartı borçlarınızı tek seferde bitirmeniz gözle görülür olumlu bir etkiye sebep olacaktır. Bunun yanı sıra fatura ödemeleri de kredi notu konusunda etki eden unsurlar arasında yer alır. Fatura ödemelerinizi bankalar üzerinden otomatik ödeme talimatı vererek yapmanız, kredi notunuzun yükselmesi konusunda ivme kazandıracak bir diğer yöntemdir.

Kısa Vadeli Düşük Miktarda Kredi Kullanmak

Daha önce herhangi bir şekilde kredi kullanmadıysanız, kredi kullanarak ve bu kredinin ödemelerini kısa vadede düzenli bir şekilde yaparak, kredi notunuzun kısa sürede yükselmesine yardımcı olabilirsiniz. Findeks kredi notu yükseltme konusunda en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilen kısa vadeli krediler, Findeks tüketici risk sisteminin tüketiciye olumlu yönde yaklaşmasına olanak sağlar.

Kullanacağınız kredi sadece bankalardan alabileceğiniz doğrudan kredilerlerden ibaret değildir. Beyaz eşya mağazaları, teknoloji mağazaları ve krediyle ürün satan birçok mağazadan, kredi ile ürün alarak bu yöntemi etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. En düşük vade ile kredi çekerek herhangi bir ürün satın alıp, ardından belirlenen vade süresince veya daha önce bu kredinin ödemesini yapmanız gerekir. Bu kredinin ödemesinin bitmesinin ardından, ödemeler düzenli bir şekilde yapılmışsa Findeks kredi notu sistemi kredi notunuzun ciddi bir şekilde yükselişe geçmesine yardımcı olur. Ayrıca bu sayede yüksek faiz yerine, düşük faizli kredilerden yararlanmış olursunuz.

Sık Kredi ve Kredi Kartı Başvurusu Yapmaktan Kaçının

Kredi notunuzun hızlı bir şekilde yükselmesini istiyorsanız, yapmış olduğunuz başvurulara da dikkat etmelisiniz. Bankaların otomatik başvuru sistemlerine veya direkt olarak bankalar yapılan başvurular, kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu tür sıkça yapılan başvurular kredi notunuzun düşmesine neden olmasa bile yükselmesini ciddi anlamda yavaşlatırlar. Tüketicilerin mutlaka art arda yapılan başvurulardan kaçınmaları gerekir.

Sürekli Olarak ve Tüm Limitlerde Kredi Kullanmayın

Her tüketicinin bankalar nezdinde mutlaka belirli kredi limitleri bulunur. Findeks kredi notu yükseltme işlemi yapmak isteyen tüketiciler de mutlaka bu kredi limitlerine dikkat etmelidirler. Öncelikle kredi kullanımının sürekli olarak yapılmaması istenir. Yani, tüketici bir kredi kullandıktan sonra en az 3 ay kadar beklemeli ve ardından kredi başvurusu yapmalıdır. Kredi için çıkan limitin maksimumu kullanılmamalı, ihtiyaç olan tutarı kullanılmalıdır.

Bu durum kredi kartı için de geçerlidir. Tüketiciler mutlaka çok fazla kredi kartına sahip olmamalıdırlar. Kredi kartlarının asgari ödemeleri değil de borçların tamamı ödenmelidir. Ayrıca kredi kartı limitlerinin sonuna kadar kullanılmaması, belirli bir seviyeye kadar kullanılması önerilir. Örnek verecek olursak, 2000 TL limiti olan bir kredi kartının maksimum 1300 TL’si kullanılmalı ve sonraki ay borcun tamamı ödenmelidir. Bu sayede kredi notunun çok hızlı bir şekilde yükselmesi sağlanabilir.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap