Altın

282.1710

% -0.014

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

Kredi Notu Hakkında Yanlış Bilinenler

Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler ve Yanlış Bilinenler Bankalar ile çalışan herkesin bir kredi notu bulunuyor. 2014 yılından bu yana kredi notu uygulaması hayatımıza girdi. Kredi notunuz düşük çıkarsa kredi talepleriniz red ediliyor ve sistem bunu otomatik olarak yapıyor. Kredi notunuzun yüksek olması durumunda ise talep ettiğiniz kredi için onay çıkıyor. Kredi notu ile ilgili…


Kredi Notu Hakkında Yanlış Bilinenler

Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler ve Yanlış Bilinenler

Bankalar ile çalışan herkesin bir kredi notu bulunuyor. 2014 yılından bu yana kredi notu uygulaması hayatımıza girdi. Kredi notunuz düşük çıkarsa kredi talepleriniz red ediliyor ve sistem bunu otomatik olarak yapıyor. Kredi notunuzun yüksek olması durumunda ise talep ettiğiniz kredi için onay çıkıyor. Kredi notu ile ilgili bilinen yanlışlar neler? Bu konuda 2017 yılı kredi notu değerlendirmesi için alt paragrafı okumalısınız. Öncelikle kredi çekmek için sadece kredi notunun iyi olması bir anlam ifade etmiyor.

Kısaca örneklerle açıklamak gerekirse ilk önce kredi başvurusu yapılır ve banka kredi notunu inceler ve değerlendirir ardından dönüş yapar. Kredi notunuz yüksek ve yeterli seviyede ise bankaya davet edilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu (KKB), ülkemizde önde gelen dokuz bankanın 1995 yılında kurduğu, 2014 yılı içerisinde toplam 154 üyesi bulunan Türkiye’nin tek kredi bürosudur.

 

Kredi Notu Sorgulamak Kredi Notunu Düşürmez

Yanlış bir bilgide Kredi Notu Sorgulamak kredi notunun düşmesine neden olur. Cümlesi bu kesinlikle yanlış aksine hiçbir şekilde kredi notu sorgulamak kredi notunu düşürmez. kredinotutr.com adresininde açıkladığı bilgiler bu yöndedir.

Kredi Kayıt Bürosu sorgulamaların hiçbir şekilde kredi notunu düşürmediğini ve bankaların ayda 1 defa müşterilerinin kredi notlarını sorguladığını açıkladı. Bu mesajdan yola çıkarak net bir şekilde söyleyebiliriz ki kredi notu sorgulamanın bir zararı yok. Kredi notunun düşmesine neden olan şeylerden bir tanesi kredilerini geç ödemeniz ya da o ayki ödemeyi yapmamış olmanız. İşte bu gerçekten keskin bir düşüş yaşatabilir. Bankalar için ne kadar eksik ödediğiniz bir anlamı yok kredi taksitinizi 5 TL ya da 200 TL eksik ödemeniz fark etmiyor. Her ikisi de sistemde “geç ödeme” olarak ele alınıyor.

Kredi geciktirmeleri 1-2 ay ile sınırlı kalırsa çok fazla problem olmuyor ancak bu bir alışkanlığı dönüşürse ciddi sorun teşkil edebilir. Kredi notunuzu yükseltmek için borç yükünüzü hafifletmek de büyük bir avantaj.

Kredi Notunu İyi Tutmanızın Sağlayacağı Faydalar

 

Kredi notunuzun iyi olması kredi çekerken ve öderken büyük ayrıcalıklar ile karşılaşmanızı sağlayacaktır. Kredi notu çok iyi olan bir müşteriye her banka kredi vermek ister ve deyim yerinde ise böyle müşteriler ile çalışmak için can atar.

Kredi notu ve sistemi her geçen gelişiyor bu sayede bankalar müşterilerini çok daha iyi tanıma şansına erişiyorlar. Eskisi gibi rahat bir şekilde kredi almak mümkün değil, hele ki bir bankaya kredi borcunuz ve ödemeleriniz düzensiz ise işiniz neredeyse imkânsız gibidir.

Bankalar artık çok daha geniş bir analiz sistemine sahip kredi notu puanlaması KKB ve kendilerine özel sistemler sayesinde iyi ve kötü müşterileri hızlı bir şekilde ayırt edebiliyorlar. Otomatik olarak sistem üzerinden kredi çekmek isteyen müşterilerine her banka ret ya da olumlu cevap vererek hem zaman kazanıyor hem de insan gücü harcamadan bu işi yapmış oluyor.

Kredi çekerken temel kural kredi notu puanınız bankalar artık ilk önce buna bakıyor ve buna göre müşterilerini değerlendiriyor. Sorun yaratan ve ödemelerde sürekli olarak geciktirme yapan müşteriler ile hiçbir banka çalışmak istemiyor.

  • Kredi Notu İyi Olanlara Verilen Ayrıcalıklar
  • Düşük faiz ve uzun vade ile borçlanma ayrıcalığı,
  • Kişiselleştirilmiş ürün teklifleri,
  • Hizmet kalitesinde farklılaşma,
  • İşbirliği şartlarının daha kolay esnetilebilme avantajı,
  • Ticari ilişkideki güven duygusunun hızlı ve kolay oluşması,
  • Tercih edilen müşteri konumuna gelinmesi,

 

Kredi Kayıt Bürosu yani KKB sistemi ile bankalar artık müşterilerini çok kısa sürede tanırlar ve hizmet verirler. Kredi geçmişinizin ne durumda olduğunu kredi notunuz ele verir. Kredi kayıt bürosu 1995 yılında 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuştur ve artık bütün bankalar bu sistemin bir parçasıdır.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap