Altın

282.1710

% -0.014

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

Kredi Mağduru Olmamak İçin Ne Yapmalıyım

Kredi Mağduru Kredi Mağduru Olmamak İçin Yapılması Gerekenler Günden güne kendini yenileyen ve hatta sağlam temellere oturan bankacılık sektöründe “İnternet Bankacılığı” ve “E-Güvenlik” adına atılan adımları, müşterilerin işlerini daha çok kolaylaştırırken aynı zamanda da bu müşterileri bankalara daha bağımlı hale getiriyorlar. Aklınıza gelebilecek her finansal işlemde ilk gidilecek yer banka iken, bireysel emeklilikten tutunda büyük…


Kredi Mağduru Olmamak İçin Ne Yapmalıyım

Kredi Mağduru

Kredi Mağduru Olmamak İçin Yapılması Gerekenler

Günden güne kendini yenileyen ve hatta sağlam temellere oturan bankacılık sektöründe “İnternet Bankacılığı” ve “E-Güvenlik” adına atılan adımları, müşterilerin işlerini daha çok kolaylaştırırken aynı zamanda da bu müşterileri bankalara daha bağımlı hale getiriyorlar. Aklınıza gelebilecek her finansal işlemde ilk gidilecek yer banka iken, bireysel emeklilikten tutunda büyük bir ürün yelpazesiyle önümüze gelen bankaların yapmış oldukları kampanyalar, fırsatlar sayesinde müşteriler asla eli boş gönderilmiyor. Aşırı aceleci bir şekilde verilen teminatlar, imzalanan kağıtlar, sözleşmeler hepsi unutulup gidiyor. Ne yazık ki KKDF oranının arttırılma kararında olduğu üzere ancak iş işten geçtikten sonra birtakım durumların farkına varılıyor.

Kredi Mağduriyetini Nasıl Önleyebilirsiniz?

Tüketici hakları kanunda şöyle yazıyor; ”Tarafların kendi arasında akdedilen sözleşmede öngörülen kredi maddeleri, sözleşme zamanı içerisinde tüketici aleyhine asla değiştirilemez.” ibaresi kredilerin sözleşmesinde bulunan “sözleşme maddelerinde yapılan her bir değişikliği tüketici kendisi seçmiş ve kabul etmiş sayılır” ibaresi ile karşılıklı çakışıyor ve KKDF artışı neticesinde müşteri elleri ve kolları bağlı bir şekilde kalıyor.  Bankalarının herhangi bir çıkarının olmadığı bu olaylarda (KKDF, alınan faiz miktarı üzerinden ülkemiz tarafından alınan bir vergi türüdür.) müşteri yapmış olduğu bu sözleşmenin en büyük kurbanı oluyor.

Peki, aklımıza gelebilecek her şeyimizi emanet ettiğimiz ve aklımıza gelebilecek her işimizi hallettiğimiz bu bankalarla ortaya çıkan sıkıntılarımızı çözebileceğimiz yani müşterilerin banka karşısında haklarını arayan bir oluşum bir platform yok mu? Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Müşteri Şikayetleri Hakem Heyeti, 5411 No’lubankacılık maddeleri ile kurulmuş tüketici ile banka arasında barışı sağlamaya çalışan bir kurum olarak bu ihtiyacımız olan görevi bizzat üstlenmişlerdir.

Hakem Heyetine Başvuru Nasıl Yapılır?

Siz bahsi geçen Hakem Heyeti’ne başvurunuzu yapmadan önce ilgili bankanıza bu konu üzerine başvurunuzu yapmış olmanız gerekir. İlgili banka başvurunuzu onayladıktan sonra tam bir ay içerisinde size dönüş yapması gerekir. Bankadan yanıt gelince o tarihte ve yahut bir ay içerisinde “Hakem Heyeti” sekretaryasına başvuruda bulunulması gerekir. Sekretaryanın yapılan bir adet başvuruyu “Hakem Heyetine” göndermeden iptal etme yetkisi vardır. (Sekretaryanın iptal ettiği başvurular tebliğde yazar.) Eğer sizin başvurunuz kabul edildi ise, sekretarya “Hakem Heyeti”ne gerekli belgeleri en fazla on beş gün içerisinde göndermiş olacaktır. Hakem Heyeti ise otuz gün içerisinde kararını açıklamak zorundadır.

Müşterinin Şikayetleri Değerlendiriliyor Mu?

Az önce de bahsettiğimiz Hakem Heyeti verdiği kararları bağlayıcı olmamakla beraber tüketici ile banka arasındaki barışma noktalarını arayan bir grup insan olarak görev yapmaktadır. Günden güne büyüyen bankacılık sektöründe tüketicilerin şikayetlerini değerlendirerek mevzunun yargıya gitmeden çözümü aranmaya çalışılıyor. Bu durumda hem süre hem para kaybetmenin önüne geçilmiş oluyor. Sürekli kendini büyüten kredi piyasası ise tüketici geri dönüşleri sayesinde kendini geliştirerek yoluna kaldığı yerden devam ediyor.

Sayın www.enuygunkredi.org okurları kredi mağduru, kredi kartı mağduru olmak gibi durumlar son zamanlarda daha çok yaygınlaşmıştır. Burada kısa bir tavsiyede bulunmam gerekirse eğer borcunuz ödenmeyecek gibi çok ise sakın kredi almayın. Borcunuz küçük miktarlarda ise borçlu olduğunuz kişilerle görüşerek borç vadesini uzatmaya çalışın. Burada kredi almamanızı tavsiye etmemin sebebi nedir diye soracak olursanız eğer hepinizin de bildiği üzere bir borç asla bir borç ile kapatılmaz. Borcun kapatılması için ya gelirinizin artması gerekir yada giderlerinizin azaltılması gerekir. Günümüz şartlarında ise giderleri azalmak kesinlikle mümkün olmamaktadır. Son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar devam ettikçe kredi mağduriyetleri de artmaya devam edecektir. Günümüz koşullarında kredilerin faiz oranları çok yüksek olmaktadır. Bu nedenle asla kredi almanızı borcunuzu ödemek için yeniden faizi ile başka bir borç almanızı asla ve asla tavsiye etmiyoruz. Kredi mağdurluğundan kurtulmak için bankaya giderek pazarlık yapabilirsiniz. Banka hariç borçlarınız olursa eğer bunları konuşarak vadelerini uzata bilir veya arkadaşlarınızdan ve akrabalarınızdan borç alarak borcunuzu ödeye bilirsiniz. Söz konusu olan kredi mağduru, kredi kartı mağduru gibi hususlar hakkında merak etmiş olduğunuz sorular veya aklınıza takılan sorular olursa eğer yorum cevap bölümünden bizlere ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz…

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap