Altın

281.9090

% -0.003

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

Katılma Hesabı Nedir? Nasıl Açılır

Katılma Hesabı Nedir Nasıl Açılır ? Katılma hesabı birikimlerini faizsiz bir şekilde değerlendirmek isteyen birikim sahiplerinin, yatırım yapabileceği bir hesap türüdür. Katılma hesapları TL,USD,EUR,Altın ve gümüş bazında açılabilmektedir. Katılma hesabında banka elinizdeki sermayeyi alır ve çeşitli projeleri finanse eder. Finansman sonucunda elde edilen karın yarısı proje sahibine yarısı ise bankaya ve ve yatırımcıya kalır. Yatırımcıya ve…


Katılma Hesabı Nedir? Nasıl Açılır

Katılma Hesabı Nedir Nasıl Açılır ?

Katılma hesabı birikimlerini faizsiz bir şekilde değerlendirmek isteyen birikim sahiplerinin, yatırım yapabileceği bir hesap türüdür. Katılma hesapları TL,USD,EUR,Altın ve gümüş bazında açılabilmektedir. Katılma hesabında banka elinizdeki sermayeyi alır ve çeşitli projeleri finanse eder. Finansman sonucunda elde edilen karın yarısı proje sahibine yarısı ise bankaya ve ve yatırımcıya kalır. Yatırımcıya ve bankaya kalan miktarın yüzde 20’si bankaya yüzde 80’i yatırımcıya ödenmektedir.

Katılma hesaplarında faiz olmadığı için kar üzerinden risk vardır. Katılma hesabı hizmeti veren bankalar herhangi bir para birimiyle açılan hesabın son 1 yılda dağıtılan kar payı yüzdesini gösterir. Örnek vermek gerekirse herhangi bir katılım bankasına gittiğinizde, tabelalarda  Türk Lirasına yüzde 18  Dolara yüzde 2,5 kar payı gibi bir ibare görebilirsiniz. Bu gösterge kar payı oranları tamamen son 1 yılda dağıtılan kar payını gösterir yani bu siz sermayenizi bankaya yatırdığınızda bir yıl sonra yüzde 19 kar payı alacağınız anlamına kesinlikle gelmez.

Türk Lirası Katılma Hesabı

Türk Lirası katılma hesabı katılım bankacılığı hizmeti veren tüm bankalardan açılabilir, taahhüt edilen süre sonunda kar payı belirlenir ve TL bazında dağıtılır. Örneğin taahhüt edilen süre bittiğinde  yüzde 15 kar payı ilan  edilmişse hesaplarınıza yüzde 10 stopaj düştükten sonra net getiri yatırılır. Örneğin 100 bin TL yatırdınız ve yıl sonu yüzde 15 kar payı ilan edildi. Bu durumda 115 bin TL  brüt mevduata ulaşırsınız ancak vergi kesildikten sonra hesabınıza geçecek net tutar 13,500 TL olacak ve mevduatınız 113,500 TL’ye ulaşacaktır.

Usd Katılma Hesabı

Birikimlerinizi döviz cinsi değerlendirmek istiyorsanız, USD cinsi katılma hesabı açabilirsiniz. Hem usd yükselişinden hem de kar payı getirisinden gelir elde edebilirsiniz. Usd cinsi katılma hesaplarının stopaj versi biraz daha yüksektir. 12 aylık vadede yüzde 12 stopaj kesilmektedir. Türk Lirasında bu oran yüzde 10’dur. Katılım hesaplarına yapılacak 100 bin dolarlık yatırım taahhüt  edilen süre bittiğinde ilan edilecek kar payı oranı kadar getiri elde edilecektir.  Örneğin usd için yüzde 2,5 kar payı tahahhüt edilmesi durumunda yatırımcı 100 bin dolar için brüt 2,500 dolar getiri elde edecektir.

Altın Katılma Hesabı

Birikimlerini değerlendirirken altından vazgeçmeyenlerin bir taşla iki kuş vurduğu muhteşem bir katılma hesabı, Altın katılma hesabı ile altınınıza kar payı alabilirsiniz, Altın kar payları yıl bazında son derece düşüktür. Ancak altın en büyük getiriyi değer yükselişiyle kazandığı için kar payının düşüklüğü çok da önemli değildir. Altın katılma hesapları için yıllık yüzde 0,5 ile 2,5 arasında brüt kar payı ödenmektedir. Ödenecek kar payı tamamen altın üzerinden olmaktadır. Örneğin yüzde 2,5 kar payı aldıysanız 1000 gr (1kg) altın için 25 gr brüt altın getirisi elde edersiniz.

Katılma Hesabı Nasıl Açılır ? Hangi Bankalar Katılım Bankacılığı Hizmeti Vermektedir ?

Katılma hesaplarını açmak için katılım bankacılığı hizmeti veren bankaları kullanabilirsiniz. Her bankanın katılım hesabı açmak için her döviz ve kıymetli maden çeşidinde limitleri bulunabilmektedir.

Ziraat Katılım

Devlet bankası olan Ziraat Bank katılım bankacılığı alanında da hizmet vermektedir. Kıymetli maden,döviz ve TL cinsinden hesap açabilir birikimlerinizi faizsiz değerlendirebilirsiniz.

Türkiye Finans

Türkiye Finans katılım bankacılığı alanında öncü olan bankalardan biridir. Kıymetli maden,döviz , TL cinsinden hesap açabilir birikimlerinizi faizsiz değerlendirebilirisiniz.

Vakıf Katılım

Katılım bankacılığının öncülerinden olan Vakıf Katılım bankasında, Kıymetli maden, döviz, TL cinsi hesap açabilir birikimlerinizi faizsiz değerlendirebilirsiniz.

Kuveyt Türk 

Altın bankacılığında öncü olan Kuveyt Türk altın katılma hesapların verdiği yüksek kar payı oranları, TL ve döviz cinsinden hesap açabilme kolaylığı ile listede son sırada. Sizde Kuveyt Türk katılım bankasında hesap açabilir birikimlerinizi faizsiz değerlendirebilirsiniz.

 

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap