Altın

286.1690

% 0.000

Dolar

5.9364

% 0.123

Euro

6.5773

% 0.091

Sterlin

7.6664

% -0.410

Frang

6.0283

% -0.036

Yen

5.4131

% 0.108

Dinar

19.4449

% 0.144

Riyal

1.5822

% 0.101

İslami Değerlere Göre Hizmet Veren Bankalar

Bankacılık türleri arasında yer alanlardan bir tanesi de İslami bankacılıktır. İslami bankacılık nedir diye soracaksanız size detaylı bilgisini aktaralım. İslami bankacılık, faizin haram kılındığını düşünen, faizi sevmeyen kesimler tarafından kullanılır. Genellikle İslam ülkelerinde yer alır. Bizim ülkemizde de oldukça fazla tercih eden kesimler vardır. Ülkemizin İslamiyeti benimsemesi ve İslam dininde de faizin yasak kılınmasından dolayı…


İslami Değerlere Göre Hizmet Veren Bankalar

Bankacılık türleri arasında yer alanlardan bir tanesi de İslami bankacılıktır. İslami bankacılık nedir diye soracaksanız size detaylı bilgisini aktaralım. İslami bankacılık, faizin haram kılındığını düşünen, faizi sevmeyen kesimler tarafından kullanılır. Genellikle İslam ülkelerinde yer alır. Bizim ülkemizde de oldukça fazla tercih eden kesimler vardır. Ülkemizin İslamiyeti benimsemesi ve İslam dininde de faizin yasak kılınmasından dolayı bu bankalar tercih eden kesimin vazgeçilmezleridir. Peki yazımızda bahsettiğimiz İslamı kesimin istediği şekilde rahatça kullanabilecekleri bankalar hangileridir? Bu bankaların hangileri olduğuna bakalım.

İslami Değerlere Sahip Olan Kişilere Özel Hizmet Veren Bankalar Hangileridir?

Katılım bankacılığı faaliyetini sürdürerek faizsiz çalışan bankalar olarak bilinirler. Hiçbir şekilde faiz usulüyle gelir elde etmeyen ya da edilmesini sağlamayan bankaların hangileri olduğu hakkında bilgi verelim. Bunlar;

  • Ziraat Katılım Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Halk Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası
  • Albaraka Türk Katılım Bankası

İslami Bankacılık Sistemi Genel Bilgiler Nelerdir?

İslami bankacılık bütün dünya ülkeleri tarafından son zamanlarda oldukça dikkat çeken ve takip edilen aynı zamanda da Müslüman olmayan ülkelerde de alternatif bir bankacılık sistemi olarak kendini gösteren bir sistemdir. Faizsiz iktisadı faaliyetlerin hayata geçişini mümkün hale getirmektedir, İslam ekonomisi. Ticari ve finansal işlemlerde dikkat çeken unsur faiz faktörüdür. Bu nedenle İslami finansal işlemlerde faiz olmaması en önemli prensiptir. İslami finansman içeren işlemleri başında faizin yer almaması gerekir. İş ahlakının İslam dini temeline dayandırılması gerekir. Özel bir kitlenin ihtiyacını karşılamaktadır. İslam finans kavramı dini bir ürün değildir.

Faiz ve risk unsurları İslami finansta yasaktır. İslami finans sistemi Müslüman kişilerin dini inanç ve etik anlayışlarından taviz vermeden değerlendirir. İslami bankacılık sistemine göre hizmet veren bankaların İslami finansal yapı için fon akışını sağlamakla yükümlü kurumlar olduğu söylenebilir.İslami bankacılık nedir, hangi kesime hitap eder, hangi kesim tercih eder ve hangi bankalar İslami bankacılık sistemi verir gibi bilgileri sizlere aktardık. Sizde İslami bankaları tercih etmek isterseniz ülkemizde hizmet veren bankalardan yararlanabilirsiniz.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap