Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'Kripto_Para_Bilgileri' does not have a method 'kripto_plugin_init' in /home/enuygun1/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'Doviz_Borsa_Bilgileri' does not have a method 'doviz_plugin_init' in /home/enuygun1/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
İnternetten Alış Veriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli | En Uygun Kredi Veren Bankalar
Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'simple_finance_calculator' does not have a method 'add_stylesheet' in /home/enuygun1/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Altın

467.3260

% 0.000

Dolar

7.6751

% 0.594

Euro

9.0930

% 0.844

Sterlin

10.1135

% 0.859

Frang

8.3993

% 0.913

Yen

7.3198

% 1.009

Dinar

24.9556

% 0.635

Riyal

2.0464

% 0.599

İnternetten Alış Veriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İnternetten Online Alış Veriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz Mağaza mağaza dolaşıp beğendiğiniz o ayakkabıyı almak için vaktinizin olmadığı durumlarda ayakkabıyı almak için ne yaparsınız? Elbette herkesin yaptığı gibi internetten almayı tercih edersiniz. Yeni bir eşya alınırken gözümüzle görmek,  elimizle dokunmak, bir kusuru ya da deformasyonu varsa hemen o anda müdahale etmek en önemlisi de pazarlık…


İnternetten Alış Veriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

İnternetten Online Alış Veriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Mağaza mağaza dolaşıp beğendiğiniz o ayakkabıyı almak için vaktinizin olmadığı durumlarda ayakkabıyı almak için ne yaparsınız? Elbette herkesin yaptığı gibi internetten almayı tercih edersiniz. Yeni bir eşya alınırken gözümüzle görmek,  elimizle dokunmak, bir kusuru ya da deformasyonu varsa hemen o anda müdahale etmek en önemlisi de pazarlık yapmak alışverişin olmazsa olmazlarıdır. Ancak bunları internet üzerinden alışveriş yaparken uygulamak çok zordur. İnternet üzerinden alışveriş yapmanın olumlu tarafları olduğu kadar olumsuz yönleri de vardır. Alışveriş keyfimizin kabusa dönüşmemesi için internetten alışveriş yaparken nelere dikkat edilmelidir?  Özellikle de kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenleri tüm ayrıntılarıyla öğrenmek, alışveriş sonrası para ve zaman kaybetmenin önüne geçecektir.

İnternetten Alış Veriş Yapanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

İhtiyacımız olan her şeyin internet üzerinden e ticaret siteleri aracılığı ile satışının yapılması, zahmetsiz bir şekilde kargo ile kapıya kadar ürünlerin getirilmesi, piyasadan daha uygun fiyatlara ürünlerin satışının yapılması, istenilen her saatte alışveriş yapma olanağı sağlaması binlerce kişinin internetten alışveriş yapma sebebi olmuştur. Ancak son dönemlerde ana haber bültenlerinde çok sık olarak internet üzerinden alışveriş yapanların uğradıkları mağduriyet haberleri yapılmaktadır. Özellikle bu haberlerde tüketicilerin almış oldukları ürün ile kargo tarafından teslim edilen ürünün çok farklı olduğu hatta ürün bile gönderilmediği açıkça ifade edilmektedir. İnternet üzerinden kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken noktalar şunlardır.

 • Alışveriş yaparken daha önce sorunsuz bir şekilde ürünü aldığınız bir site varsa tekrar alışveriş yapmak için önceliğinizi bu siteden yana kullanabilirsiniz.

 • Sosyal medya hesaplarında çok fazla üyesi bulunan gruplar bulunmaktadır. Bu gruplarda paylaşım yaparak en güvenilir internet alışveriş sitelerinin neler olduğu hakkında sosyal medya kullanıcılarının deneyimlerinden faydalanabilirsiniz. Ya da sosyal medya üzerinden tanımadığımız insanların fikirlerine güvenmiyorsanız arkadaşlarınıza  sorunsuz bir şekilde internet üzerinden alışveriş yaptıkları siteleri sorabilirsiniz.

 • Daha önce hiç kullanmadığınız bir siteden alışveriş yapmayı düşünüyorsanız, bu site hakkında arama motorlarını kullanarak detaylı bir araştırma yapabilirsiniz. Fakat yapacak olduğunuz bu araştırma yüzde yüz sitenin güvenilir olduğu anlamına gelmez. Sitenin sosyal medya hesaplarını takibi alarak kullanıcıların yapmış olduğu yorumları okuyarak karar verebilirsiniz.

 • İsim ve marka olarak kendini ispatlamış olan İnternet sitelerinden alışveriş yapmak daha güvenlidir. Binlerce insan tarafından güvenilirliği tescil edilmiş alışveriş siteleri keyifli alışveriş yapmanızı sağlarken aynı zamanda banka hesap bilgileriniz ve kredi kartı bilgilerinizi güvenliğini korumaktadır.

 • Almayı düşündüğünüz ürünün fiyatı piyasa değerinin çok çok altında ise o internet sitesinin güvenilirliği hakkında soru işareti var demektir. Her yerde 10 TL’ye satılan bir ürün size 4 TL gibi çok uygun bir fiyatla satışa sunuluyorsa orada bir durup düşünmek gerekir.

 

 • Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise ödeme yaparken kartınızın güvenliğini sağlamak için güvenli ödeme yöntemi olan 3D şifre uygulaması ile ödeme yapmayı tercih etmelisiniz. Ödemeyi ister kredi kartınız ile yapın  ister banka hesabınızda bulunan bakiyeniz ile yapın bankanın telefonunuza göndereceği şifreyle alışveriş yapmanız banka ve kredi kartı güvenliği için çok önemlidir.

 • İnternet siteleri kredi kartı ile ödeme yapılırken kullanıcıya bu kartı kaydetmek istiyor musunuz diye bir seçenek sunuyorlar. Kesinlikle Kredi kartınızı kaydetmeyin. Her seferinde kredi kartı bilgilerini kendiniz girmelisiniz.

 

 • Eviniz ya da ofisiniz dışında herhangi bir yerde internet üzerinden alışveriş yapmayı tercih etmeyin. Çünkü WiFi ortak internet kullanım alanlarında dolandırıcılar kart bilgilerini ele geçirebilmektedir.

 • Alışveriş yapmadan önce internet sitesinin iletişim numarası ile irtibata geçerek karşınızda muhattap alabileceğiniz birilerinin olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra yaşayacağınız herhangi bir sorunda iletişim kurabileceğiniz birilerinin olması çok önemlidir.

 

 • Ödeme seçenekleri arasında sadece kapıda ödeme alternatifi sunan internet siteleri çok fazla güven vermemektedir.

 

 • Binlerce kişi tarafından tercih edilen bir internet sitesinden alışveriş yaparken mutlaka adres çubuğunda yazılı olan site ismini kontrol etmelisiniz.  Dolandırıcılar hemen hemen aynı site adını kullanarak yeni bir site açarak kullanıcıları kendi sayfalarında yönlendirmektedir. Bu anlamda doğru site ismini yazdığınızdan emin olmalısınız.

 

Kredi kartı ile ya da banka kartı ile alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise, internet üzerinden alışveriş yaptığınız sitenin adres ve kredi kartı bilgilerinizin SSL yani şifreleme güvencesi altında olduğundan emin olmalısınız. İnternet üzerinden alışveriş yaparken ödeme için verilen banka ya da kredi kartı bilgileri e Ticaret sitesinin verilerine kayıt edilmemesi için kullanıcıların kişisel bilgileri şifreleme yöntemi ile güvence altına alınmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş sitelerinin bu güvenceyi veriyor olması için SSL sertifikası olmak zorundadır. İnternet sitesinin güvenli olup olmadı ödeme sayfasına geçiş yapıldığı zaman adres çubuğunda anahtar kilit şeklinin olması gerekmektedir.

 

 • E Ticaret sitelerinden ürün aldıktan sonra ödeme yaparken kredi kartını kullanıyorsanız sizden istenen bilgiler kredi kartında yazan kişinin adı soyadı Kredi kartı numarası kredi kartının son kullanım tarihi ve kredi kartını arka yüzünde bulunan 3 haneli CV numarası istenmektedir. bu bilgiler haricinde ödeme esnasında sizden Kredi kartınızın şifresi isteniyorsa kesinlikle o siteden alışveriş yapmamalısınız. Çünkü kredi kartı şifresi internet üzerinden alışveriş yaparken istenilmemektedir.

Kredi Kartı ve Banka Kartı İle İstenen Bilgiler

Bütün bu hususlara dikkat ederek banka ve kredi kartı bilgilerinizi koruyarak internetten güvenli alışveriş yapmak mümkündür. Özellikle mağaza mağaza dolaşıp bedenen yorulmadan istediğiniz her türlü ihtiyacınızı büyük bir keyifle internetten almanın keyfini çıkartabilirsiniz.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap