Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'Kripto_Para_Bilgileri' does not have a method 'kripto_plugin_init' in /home/enuygun1/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'Doviz_Borsa_Bilgileri' does not have a method 'doviz_plugin_init' in /home/enuygun1/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Hazine Bonosu Yatırımını Nasıl Yaparım | En Uygun Kredi Veren Bankalar
Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class 'simple_finance_calculator' does not have a method 'add_stylesheet' in /home/enuygun1/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Altın

534.7770

% 0.000

Dolar

8.4613

% 0.232

Euro

10.0279

% 0.869

Sterlin

11.0973

% 1.068

Frang

9.3590

% 0.996

Yen

8.1645

% 1.070

Dinar

27.5419

% 0.358

Riyal

2.2560

% 0.231

Hazine Bonosu Yatırımını Nasıl Yaparım

Hazine Bonosu Nedir Nasıl Yatırım Yapılır ? Hazine bonoları, bağlı olduğu devlet tarafından çıkartılan, devletin borçlanma ihtiyacını gidermek için ihraç edilen vadesi 1 yıldan kısa borçlanma senetleridir. Hazine bonoları, devlet güvencesi altındadır. Bu nedenle en risksiz ve en güvenli yatırım araçları arasındadır. Piyasada ki duruma göre pek çok yatırımcı portföylerine bir miktar hazine bonosu ilave…


Hazine Bonosu Yatırımını Nasıl Yaparım

Hazine Bonosu Nedir Nasıl Yatırım Yapılır ?

Hazine bonoları, bağlı olduğu devlet tarafından çıkartılan, devletin borçlanma ihtiyacını gidermek için ihraç edilen vadesi 1 yıldan kısa borçlanma senetleridir. Hazine bonoları, devlet güvencesi altındadır. Bu nedenle en risksiz ve en güvenli yatırım araçları arasındadır.

Piyasada ki duruma göre pek çok yatırımcı portföylerine bir miktar hazine bonosu ilave edebilmektedir. Hazine bonoları risksiz güvenilir yatırım araçları olduğundan piyasada likidite riskleri yaşandığında, küresel riskler çoğaldığında tercih edilen alternatif yatırım aracıdır. Pek çok yatırımcı küresel piyasa da çeşitli risk faktörlerinin ortaya çıktığını gördüğünde, portföylerinde ki hazine bonolarını artırabilmektedir.

Hazine Bonosu Vadesi Kaç Aydır

Bono vadesi en çok 1 yıldır. 1 günden 1 yıla kadar istenildiği kadar vadede alınabilir. Hazine bonoları devlet tarafından ihraç edildiğinde vadesi belirlenir. İhraç edilen bonoların vadesi 1 gün de olabileceği gibi 200 gün de olabilir. Bonolar ihraç edildiğinde vade bitiminde bozdurularak faiz getirisi elde edilebilir.

Hazine Bonoları Vadesinden Önce Bozdurulursa Ne Olur

Diyelim ki 22 Eylül 2019 tarihinde 200 gün vadeli bir hazine bonosu aldınız. Bonoyu aldığınız gün yıllık basit faizidi. Bu durumda bonoyu vade bitiminde satarsanız yıllıkfaiz oranı ile satarsınız. Ancak hazine bonoları vadesinden önce bozdurulur ise bozdurma tarihindeki faiz oranı dikkate alınır. Yani diyelim ki 200 gün vadeliyıllık faiz oranı ile hazine bonosu aldınız, vadesine 60 gün kala paraya ihtiyacınız oldu sattınız. Vade bitimine 60 gün kala bono faizi %6’ya inmişse elde edeceğiniz getiri yıllık oaiz oranı üzerinden hesaplanır. Yani vadesinden önce bozdurduğunuz bonodan herhangi bir kayıp yaşamazsınız.

Hazine Bonosu Kimler İçin Uygundur ?

Hazine bonosu, herkesin bir miktar portföyünde bulunması gereken bir enstrüman. Ancak ne kadar bulunduracağınız sizin o anki hayat şartlarınıza bağlı. Eğer emekli olduysanız, veya ailenizde, akrabanızda hastalık durumu varsa portföyünüzün büyük bir bölümü ile hazine bonosu alabilirsiniz. Yaşınız genç, hastalık durumu da yoksa size tavsiyemiz hazine bonosunun portföyünüzün toplamına oranı’yi geçmemelidir.

Hazine Bonosu Nereden Alınır ?

Hazine bonolarına yatırım yapmak için, bankaları ve aracı kurumları kullanabilirsiniz. Eğer herhangi bir banka ile çalışıyorsanız hemen bankanınızn internet şubesinden mesai saatleri içerisinde bono alıp satabilirsiniz.

Mevduat Mı Bono Mu ?

Mevduat yatırımı ile hazine bonolarını birbiri ile karşılaştırdığımızda, hazine bonoları her açıdan daha avantajlı gözükmektedir. Diyelim ki 1 yıl vadeli faiz oranı ile vadeli mevduat hesabı açtınız. Bir yandan dayine 1 yıl vadelifaiz oranı ile hazine bonosu aldınız. 120. günde acil paraya ihtiyaç duydunuz ve hem bonoyu satmak zorunda kaldınız, hem de mevduat hesabınızdaki parayı çektiniz. Bu durumda vadeyi kırdığınız için mevduat hesabından herhangi bir faiz geliri elde edemezsiniz. Ancak bonoyu vadesi gelmeden sattığınızda o günkü faiz oranından tuttuğunuz süre kadar faiz gelirini alabilirsiniz.

Hazine Bonolarınn Vergisi Var Mı ?

Mevduat hesaplarında olduğu gibi Hazine bonoları da vergilendirmeye tabii. Ancak hazine bonolarının stopaj vergisi toplam faiz gelirinin ‘u kadar. Yani bu yıl hazine bonolarından 10 bin TL kazandıysanız 1 bin TL vergi ödüyorsunuz ve net kazancınız 9 bin TL oluyor.

Hazine Bonosu Kazanç Hesaplama

Hazine bonolarından elde edeceğiniz faiz gelirini hesaplamak için şu örneği verebiliriz. Ahmet 100 bin TL’si ile 1 yıl vadeli faizli bono aldı. Vade bitiminde ahmet 15,000 TL brüt faiz getirisi elde etti. 15,000 TL’nin ‘u kadar stopaj vergisi ödeyecek, yani toplam 1,500 TL Vergi demesi gerekiyor. Bu durumda Ahmet hazine bonolarından 13,500 TL net getiri elde ediyor. Ahmet brüt faiz almış olsa da bu durumda net getirisi ,5 oluyor.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap