Altın

282.5300

% 0.028

Dolar

5.9252

% 0.443

Euro

6.5963

% 0.444

Sterlin

7.7465

% 0.383

Frang

6.0295

% 0.479

Yen

5.3960

% 0.362

Dinar

19.4078

% 0.408

Riyal

1.5797

% 0.438

Havale Nedir Nasıl Havale Yapılır?

Havale Nedir? Havale nedir? sorusu günümüzde sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü havale işlemlerine dair hala bilinmeyenler bulunmaktadır. Bu nedenle bizler de havale hakkında bilgi edinmek isteyen banka kullanıcıları için bu bilgilendirme yazısını hazırladır. Sizler de bu yazı ile hem havale hakkında hem de EFT işlemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Havale işlemleri aynı bankaya ait hesapların birbiri arasında gerçekleştirmiş…


Havale Nedir Nasıl Havale Yapılır?

Havale Nedir?

Havale nedir? sorusu günümüzde sıklıkla sorulmaktadır. Çünkü havale işlemlerine dair hala bilinmeyenler bulunmaktadır. Bu nedenle bizler de havale hakkında bilgi edinmek isteyen banka kullanıcıları için bu bilgilendirme yazısını hazırladır. Sizler de bu yazı ile hem havale hakkında hem de EFT işlemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Havale işlemleri aynı bankaya ait hesapların birbiri arasında gerçekleştirmiş olduğu para transferi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle de sıklıkla aynı banka kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir. Havale işlemlerinin oldukça popüler olması kullanışlı olmasından kaynaklıdır.

 

Havale Nasıl Yapılır?

Havale yapmak isteyen kişiler havale nasıl yapılır? şeklinde bilgi sahibi olmak istemektedirler. Havale işlemleri birçok yol ile yapılmaktadır. Havale işlemleri yapılırken aynı bankalar arasındaki farklı hesaplara transfer işlemi yapılır. Bunun için sadece ad soyad bilgisine ya da sadece IBAN bilgisine hakim olmanız yeterlidir. Mobil bankacılık, internet bankacılığı ve ATM ile havale işlemleri gerçekleştirilirken Para Transferleri – Havale İşlemleri – İsme Havale ya da IBAN Havale olarak isim yazarak veya IBAN girerek bu adımları takip edebilirsiniz. Bu sayede anında kolay ve hızlı bir şekilde havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Havale işlemleri şubeden veya çağrı merkezi aracılığı ile yapılacaksa banka personelleri yardımı ile hesabınızdan transfer işlemi gerçekleştirilecektir.

Havale ve EFT Arasındaki Farklar

EFT ile para transferi yapmak sadece bankaların kendi belirlemiş olduğu zaman içerisinde yapılmaktadır. Her bankanın EFT saati farklıdır. Bununla birlikte hafta sonları, resmi tatillerde ve mesai saati dışında şubeden EFT yapılmamaktadır. Diğer kanallar aracılığı ile EFT işlemleri yapıldığı zaman da bir sonraki iş gününe sarkıtılmaktadır. Bu nedenle de EFT ile para transferi yapmak isteyen kişiler genellikle zamanlarının dışında yaptıkları zaman beklemeye alınmaktadır. Fakat havale işlemlerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Dilediğiniz zaman havale işlemi yaparsınız, para transferi işlemi anında diğer hesaba geçiş sağlar. Bu işlemleri aynı banka aracılığı ile yapıldığı için beklemenize gerek yoktur.

Havale işlemlerinde ücret alınmazken, EFT işlemlerinin çoğu banka tarafından ücretlendirildiği görülmektedir. Bu nedenle de sıklıkla havale işlemlerine doğru bir yönelim gerçekleşmektedir.

EFT işlemleri yapılırken IBAN numarasının yanında kişilerin hesap numaralarına, isim ve soy isimlerini, hatta karşı bankanın şubesini dahi bilmemiz gerekmektedir. Fakat havale işlemlerini gerçekleştirmek için sadece IBAN numarasını ya da sadece isim ve soy isimi bilmek yeterli olmaktadır. Özellikle şubeden havale yapacak olan kişiler direkt isme havale yapmaktadırlar. Bunun için IBAN numarasına ya da müşteri numarasına gerek duyulmamaktadır.

EFT işlemlerinde para transfer işlemlerinde sıklıkla yanlışlık olmaktadır. Havale işlemlerinde yanlış para gönderim gerçekleşmemektedir.

 

Havale Saatleri

Havale saatleri incelendiği zaman bir günün herhangi bir saatinde işlemlerinizi gerçekleştirebileceğinizi görmekteyiz. Şubeden yapılan havale işlemleri mesai saatleri içinde gerçekleşmektedir. Bunun nedeni, bankanın mesai saatleri dışında çalışmıyor olmasıdır. İnternet bankacılığı, mobil bankacılık şubesi, çağrı merkezi ile telefon bankacılığı havalesi, ATM ile yapılan havale işlemleri dilediğiniz zaman diliminde gerçekleştirilmektedir. Burada önemli olan havale işlemlerinin ne zaman yapıldığı değil karşı tarafın hesabına ne zaman geçtiğidir. Bu nedenle söyleyebiliriz ki, havale işlemleri EFT işlemleri gibi değildir. Siz para transferi işlemini yaptıktan hemen sonra karşı hesaba geçişi sağlanmaktadır. bunun için mesai saati dışının ya da tatil günlerinin hiçbir önemi bulunmamaktadır 7/24 olarak havale gerçekleştirilir.

Havale Ücretli mi?

Havale işlemleri gerçekleştirilirken ücretsiz olarak yapılmaktadır. Her banka ile bu şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle de en sık tercih edilen yöntem olmaktadır. insanlar artık günümüzde birden fazla bankada hesap bulundurmaktadırlar. Havale yapmak için aynı banka olmasına özen göstererek ücret vermekten kurtulmaktadırlar.

Çok sayın www.enuygunkredi.org okuyucuları Cebe havale nasıl yapılır, havale nedir nasıl havale yapılır, isme havale yapma, ATM’den ve Telefon bankacılığından havale yapmak hakkında aklınıza takılan ve merak etmiş olduğunuz sorularınızı Havale nedir nasıl havale yapılır başlıklı haberimizin altındaki soru ve cevap kısmından bizlere rahatlıkla sorabilirsiniz. Sorularınız en geç 6 saat içerisinde cevaplanacaktır.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap