Altın

283.6010

% 0.000

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

Girişimci Kişilik Özellikleri Nelerdir

Girişimci Kişilik Özellikleri  Çok eski bir tanım olarak girişimcilik ya da müteşebbis kişilik fırsatları paraya çevirme sanatını icra etmektir. Girişimci kişi,  fırsatları en iyi şekilde başkalarından daha iyi gören ve değerlendiren fırsatları kazanca çeviren kişidir. Hiç fırsat yoksa bile fırsat üreten kimdir. Bu amaçla girişimci kişiyi hizmet veya ürün üretmek için iş kurar işini organize eder ve…


Girişimci Kişilik Özellikleri Nelerdir

Girişimci Kişilik Özellikleri 

Çok eski bir tanım olarak girişimcilik ya da müteşebbis kişilik fırsatları paraya çevirme sanatını icra etmektir. Girişimci kişi,  fırsatları en iyi şekilde başkalarından daha iyi gören ve değerlendiren fırsatları kazanca çeviren kişidir. Hiç fırsat yoksa bile fırsat üreten kimdir. Bu amaçla girişimci kişiyi hizmet veya ürün üretmek için iş kurar işini organize eder ve kısa süre içerisinde belirlediği hedeflere doğru mali açıdan ilerleme kaydeder. Girişimci kişinin sıra dışı yaratıcılık fikirleri ve sıra dışı geniş hayalleri vardır. Bu hayalleri gerçeklik platformuna uyumlamayı başaran kişilere girişimci adı verilir. Girişimci insan risk almayı seven insandır. Yeni fikirler üretmeyi  fikirlerini hayata geçirmeyi sever pazarın fırsatlarını değerlendirir.

Girişimci Kişinin Sezgileri Güçlüdür

Girişimci kişinin sezgileri kuvvetlidir, genellikle yanılmaz. Kar edeceğini düşündüğü bir iş için bütün sermayesini gözünü kırpmadan ortaya koyabilir.  Milyar dolara Paypal platforumun satıp, paraları cebe indirdikten sonra rahat durmayıp tüm paralarını harcamakla kalmayıp, üstüne krediler çeken, tüm varlığını uzay araçlarına, elektrikli araba üretimine  ( Tesla) yatıran Elon Musk iyi bir girişimciye örnektir. Bazı girişimciler sadece çevrenin şartlarına uyum sağlayarak yeni fırsatları gözetler ve yakaladığı anda bir avcı gibi davranır ve bu fırsatları hemen paraya çevirebilirler. Bir başka tip girişimci ise yaratıcı özelliklere sahiptir yeni fikirler ve yeni buluşlara imza atar. Etrafında olmayan daha önce yapılmamış bir işi kurgular ve bunun iyi bir para getireceğini sezgileri ile bilir. Tüm dünya ona karşı olsa da o bildiğini okur.

Girişimci özellikleri : Atılgan ve Cesur Olmak

Girişimci kişiliğe sahip olanlar atılgan Cesur hareketli iş bitirici nitelikleri ile insanları yönlendirme yeteneğine sahiptirler. Bu kimseler başkalarının göremediği bir şeyleri hayal ederek ve kafalarında kurgulayarak görebilirler. Girişimci kişiler bağımsız çalışmayı sever asla bir başkasının emri altında kalmayı ve çalışmayı uygun görmezler! Çünkü bu onlar için ve hayalleri için bir engeldir. Bu nedenle yalnız çalışmanın getirdiği dezavantajlardan biri olan; bilinemezlik, öngörülemezlik gibi durumlarda Kendi başlarına önemli kararlar vererek her türlü olumsuzlukları tek başına yenebilecek kapasiteye sahiptirler. Bazı insanlar yönetici ile girişimci arasındaki farkın neler olduğunu merak eder. Yönetici insan girişimci olamaz. O sadece kendisine verilen görevi risk almadan çalışır ve maaşını düzenli olarak almanın verdiği güvenlik içerisinde hareket eder. Girişimci kişi ise yönetici olabileceği gibi yöneticiden daha üstün meziyetlere sahiptir dünyada tek başına kaldığında dahi belirlediği yolda yürümeye devam eder.

Girişimci özellikleri : Kendi Kendini motive edebilme

Girişimci kişiliğin motivasyonu yüksektir, başkalarına ihtiyaç duymadan motivasyonunu yükseltecek  potansiyele sahiptir. Girişimci kişi cesurdur ve özgüveni yüksektir, gerekli görmediği durumlarda hemen karar vermez sabırlıdır. Hızlı karar vermeyi gerektiren durumlar da hiç çekinmeden hızlı karar verebilir. Başarıları ve başarısızlıkları ona büyük bir tecrübe kazandırır ve girişimci kişi bir tecrübe il hareket eder. Girişimci kişi bir işe başlamadan önce o işle ilgili bütün iş tecrübelerini daha önce bu işi başaran kişileri modelleyerek onlar hakkında bilgi alarak işe girişir. Girişimci kişi polyannacı değildir, gereksiz pozitivizme ve boş hayallere dalmaz, ayakları yere basar gerçeklik platformunda gerçeklerle yüzleşir. Her şeye pozitif bakmak girişimci kişinin ayağını kaydırır. Çünkü hayat sadece pozitifliklerle dolu değildir.  Girişimci kişi kaybettiğinde pes etmez. Yeni çıkış yolları arar ve genellikle de bulur.

Girişimci Özellikleri: Büyük Hayaller

Girişimci kişilerin sıradan insanlara göre büyük hayalleri vardır. Onlar toplumda iz bırakmak isterler, refah yaratmak başta  kendi refahları olmak üzere emri altında çalıştırdığı insanların da refahını arttırmayı amaçlarlar ki daha iyi hizmet alabilsin ve şirketini geliştirebilsin amacındadır. Girişimcilik kişi İşletmeyi kara geçirmenin bütün yollarını arar.

 

 

Bütün girişimcilerin ortak yanı işletmeler için kar elde etmek bağımsız çalışmak bir şeyleri başarmış olmanın verdiği tatmin duygusunu yaşamak olarak açıklanabilir. Girişimci, başkalarının emri altında Çalışmak yerine kendi işi, ne kadar küçük olursa olsun kendi işinin patronu olmak ister! Kendi yeteneklerini sonuna kadar kullanmak ister sevdiği bir işi seçer ve orada çalışır. Bütün amacı para kazanmak maddi ve manevi refahı tek başına sağlamaktır bu nedenle başkalarının göremediği ya da uğraşmaya değmeyeceğini düşündüğü işleri fırsata çevirir ve bunlardan para kazanır

Girişimci Kişi Sıradanlığı Sevmez

Düzenli ve maaşlı bir işte çalışmanın birçok avantajı ve dezavantajları vardır. Örneğin Düzenli bir işte çalışanlar risk almazlar belli saatlerde düzenli çalışma saatlerine uyum sağlayarak çalışırlar sağlık hizmetlerinden yararlanırlar,  maaşları bellidir. Herhangi bir risk almalarına gerek yoktur arada bir ikramiyeler kazanırlar ya da kazanç paylaşımından faydalanırlar, girişimcinin işi sevmesi gerekmez. Minimum düzeyde kendisinden beklenen işi yapması ve bu rutine uyması Onun için yeterlidir… Ama bu durumun bazı dezavantajları da vardır ki, çalıştığı şirkette büyük mali problemler olduğunda işinden olabilir. Eğer kamu kuruluşlarında çalışıyorsa istemediği başka bir yere tayini çıkabilir. Eğer özel bir şirkette çalışıyorsa patronunun adaletsiz ya da mantığa uymayan davranışları ile karşılaşabilir. Bütün hayatı bir adamın iki dudağı arasında kaldığı için herhangi bir iş güvencesi, geleceğe dair kesin bir garanti umudu yoktur.

Herkes Girişimci Olabilir mi?

Gözünü karartan her zeki insan, girişimci olabilir. İmkanlar ve şartlar kişinin potansiyelini zorlayabilir ve sıra dışı bir girişimci kişilik ortaya çıkabilir. Bazen hiç bir umut ve hiç bir maddi varlık yokken, o karanlıkta girişimcinin tüm cevherleri karanlığı aydınlatacak bir parlaklıkla ışıldayabilir.  Her şey kişinin ne kadar çok köşeye sıkıştığı ile alakalıdır. Kişi kaçacak delik bulamadığında, 5 parasız kaldığında hiç bir yol kalmadığında, o ruh hali içerisinde bazı ilhamlar alabilir.  Birçok başarılı girişimcinin, dünya çapında ünlenmesine kadar çıkan zirveyi çıkma arzuları, bu karanlık anlarda belirir. Kişi sıradan olmayı kabul ettiğinde, hiç bir ilerleme gösteremez. Onu zorlayan bir şeyler yoksa, başarı hikayesi de oluşmaz!

Bir Yazarın Hikayesi

Dünyaca ünlü bir yazardan söz etmek burada yerinde olacaktır. 1800’lü yıllarda yazar kitabını zorluklar içinde yazar ve borç harç bastırır. Sonra satılmasını bekler ama kitabın tanıtımı o zamanlar kıt imkanlarla ve büyük paralarla yapılabildiği için kitaptan kimsenin haberi olmamıştır. Köşeye sıkışan bu yazarın en karanlık düşüncelere daldığı bir anda, aklına parlak bir fikir gelmiştir. Tek tek şehirdeki kitapçıları gezerek, kendi kitabının olup olmadığını sormuştur. Kitapçılar böyle bir yazar ve kitabı bilmediklerini söyleyince, “keşke olsaydı bu kitaptan 10 tane alacak sevdiklerime hediye edecektim. Çok ünlü bir kitaptır o siz nasıl duymazsınız? ” diye üsteler ve dükkandan çıkarmış yazarımız. Derken 3-5 ay sonra kitapçılar, raflarda bulunsun diye beşer onar tane alıp raflara koymuşlar. Kitap o kadar güzel yazılmış ki, bir alan diğer insanlara da önerir olmuş. Böylece yazarımız zamanın en büyük satışını gerçekleştirerek zengin olmuş. Kitabı dünya klasikleri arasında sadece 10 yılda girmiş. Bu hikayeden çıkaracağımız ders şudur; yazarımız iyi bir yazar olduğu kadar iyi bir girişimci potansiyeline de sahiptir. Ticari kurnazlığını kullanarak kitabını sattırmayı başarmıştır.  Girişimci insanın en önemli özelliği, ticaretin dolambaçlı yollarını iyi bilmesi ve kullanabilmesidir.

ETİKERLER
Yorum Yap