Altın

281.8310

% 0.007

Dolar

5.8991

% 0.738

Euro

6.5671

% 0.583

Sterlin

7.7170

% -0.158

Frang

6.0008

% 0.953

Yen

5.3766

% 0.861

Dinar

19.3290

% 0.720

Riyal

1.5728

% 0.735

Eurobond Nedir Nasıl Yatırım Yapılır

Eurobond Nedir Nasıl Yatırım Yapılır ? Eurobond herhangi bir ülkenin veya kurumun finanse edilmesi için çıkarılan borçlanma senetleridir. Eurobond adından da anlaşıldığı üzere euro ile de alınabilirken farklı para birimleri ile de ihraç edilebilir ve satın alınabilir.  Eurobondlar cazip yatırım araçları olarak görülmektedir. Eurobondlar diğer yatırım araçlarına göre vergi avantajı bulunur. Örneğin mevduat faizindestopaj vergisi…


Eurobond Nedir Nasıl Yatırım Yapılır

Eurobond Nedir Nasıl Yatırım Yapılır ?

Eurobond herhangi bir ülkenin veya kurumun finanse edilmesi için çıkarılan borçlanma senetleridir. Eurobond adından da anlaşıldığı üzere euro ile de alınabilirken farklı para birimleri ile de ihraç edilebilir ve satın alınabilir.  Eurobondlar cazip yatırım araçları olarak görülmektedir. Eurobondlar diğer yatırım araçlarına göre vergi avantajı bulunur. Örneğin mevduat faizindestopaj vergisi ödenirken eurobondlar da ödediğiniz vergi ‘dur.

Eurobond’lar sadece faiz geliri değil aynı zamanda farklı para birimleri ile de alındığı için döviz değer getirisi sağlarlar. Doğru noktalarda alındığı zaman kazançlı bir yatırım aracıdır. Eurobondların faiz ödemeleri kupon ödemesi şeklinde 6 ayda bir veya yılda bir şeklinde yapılmaktadır. Dolar cinsi eurobondlar için 6 ayda bir kupon ödemesi yapılırken, euro cinsi eurobondlar için  1 yılda bir kupon ödemesi yapılır. Ayrıca eurobondların vade süresince satımında mevduattaki gibi kırılma söz konu değildir. Ne kadar tutulduysa  o kadar faiz getirisi elde edilir.

Eurobond Özellikleri Nelerdir ? 

– Eurobondlar, dolar, euro, sterlin, Türk lirası, Japon yeni gibi her türde para birimi ile ihraç edilebilirler.
– En az 5 en çok 30 yıl vadeye sahiptirler.
– Uzun vadeli oldukları için kupon ödemeli olarak ihraç edilir.
– Kuponlar sabit faizlidir.
– Dolar cinsi eurobondlar 6 ayda bir kupon ödemesi gerçekleştirilirken euro ve sterlin gibi çok düşük enflasyona sahip ülkelerin döviz cinsi yılda bir kupon ödemeli olarak ihraç edilir.
– Kupon ödemeleri alınan para birimi ile değil ihraç edilen döviz cinsi ile yapılır.

Neden Eurobond Yatırımı

Tüm eurobondlar, çıkarıldıkları ülkenin hazinesince güvence altındadır. Mevduat faizinden yüksek getiri sağlamaktadır. 6 ayda bir veya yılda bir kupon ödemesi yapılarak yatırımcıya nakit akışı sağlar. Mevduata göre vergi avantajları vardır. Tüm bu avantajlar eurobond yatırımını mantıklı hale getirmektedir.

Eurobond Kazancı Nasıl Hesaplanır ?

Eurobond yatırımı yaparken ne kadar kazanacağınızı hesaplamak ve mevduat karşılığını bulmak için aşağıdaki örneği inceleyelim.

Ahmet 10,000 TL parasını yıllıkfaiz ile  6 ay vadede mevduata yatırdı. Vade sonunda Ahmet faiz ödemesi alırken toplam faiz getirisinin ‘i kadar vergi ödedi. Ahmet böylelikle brüt %7,5 net %6,37 faiz getirisi elde etti. Ahmet’in banka hesabına 6 ay sonra 10,637 TL geçti.

Mehmet 10,000 TL sermayesini mevduat faizi yerine TL cinsi eurobond’a yatırdı. Eurobond yıllık faizi ,00 idi. Ahmet 6 ay sonra banka hesabına kupon ödemesinin yattığını gördü. Ahmet Mehmet ile aynı brüt faizi almıştı. Ancak Mehmet’in vergi avantajı nedeniyle aldığı net faiz %6,37 değil %6,75 idi. Ahmet’i hesabına 637 TL geçerken Mehmet’in hesabına 675 TL geçmişti.

Eurobond Nereden Alınır ?

Eurobond almak için bankanızın internet şubesini kullanabilir veya fiziksel şubeden eurobond hesabı açtırıp dilediğiniz döviz cinsinde ihraç edilen eurobondları kupon ödemeli olarak satın alabilirsiniz.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap