Altın

284.0920

% 0.000

Dolar

5.9291

% 0.297

Euro

6.5714

% 0.014

Sterlin

7.6979

% 0.101

Frang

6.0305

% 0.195

Yen

5.4071

% 0.258

Dinar

19.4169

% 0.292

Riyal

1.5805

% 0.298

Bireysel Emeklilik Neden Önemlidir

Bireysel Emeklilik Sisteminin Önemi Nedir? Bireysel emeklilik düzenli olarak en az 100 TL olacak şekilde bireysel emeklilik sistemi olan bir bankaya para yatırılarak birikim yapılmasını sağlayan sistemdir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, vatandaşları bireysel emekliliğe teşvik etmek için yatırmış oldukları her prim için yüzde yirmi beş katkı payı vermektedir. Yani düzenli olarak her ay 100 TL yatıran…


Bireysel Emeklilik Neden Önemlidir

Bireysel Emeklilik Sisteminin Önemi Nedir?

Bireysel emeklilik düzenli olarak en az 100 TL olacak şekilde bireysel emeklilik sistemi olan bir bankaya para yatırılarak birikim yapılmasını sağlayan sistemdir. Türkiye Cumhuriyeti devleti, vatandaşları bireysel emekliliğe teşvik etmek için yatırmış oldukları her prim için yüzde yirmi beş katkı payı vermektedir. Yani düzenli olarak her ay 100 TL yatıran bir kişi yatırmış olduğu 100 TL karşılığında 25 TL devlet katkısı almaktadır. Bireysel emeklilik ilerleyen yaşlarda rahat bir yaşam hayali kuranlar için çok mantıklı bir yatırım aracıdır. Ayrıca para biriktirmek için çok akıllıca bir yöntemdir. 10 yıl boyunca düzenli olarak bireysel emeklilik primi ödeyenler 56 yaşına geldikleri zaman emeklilik hakkı kazanmaktadırlar. Ödenecek olan prim miktarını herkes kendi bütçesine göre belirlemektedir. İsteyen ayda 100 TL yatırabilir ya da ekonomik durumuna göre bu rakam artış gösterebilir. Aylık ödeme miktarı ne kadar yüksek olursa, birikim bir o kadar fazla olacaktır.

Bireysel Emeklilik Faydaları

Prim yatırma süresi olarak belirlenen 10 yılın dolmasını beklemeden yatırmış oldukları parayı çekmek isteyenlere devletin belirlemiş olduğu stopaj oranı kadar kesinti yapılarak ödemeleri yapılmaktadır. 25 yaşında çalışma hayatına başlayan bir kişi aynı dönemlerde bireysel emeklilik hesabı açarak düzenli olarak prim öder ise 56 yaşına geldiği zaman hem sosyal sigortalar kurumundan emekli olma avantajını hem de bireysel emeklilik hesabındaki biriktirdiği paralar ile geleceğini garanti altına almış olur.

Bireysel Emeklilik Avantajları

Ülkemizde bireysel emeklilik hakkında çok fazla ön yargılar bulunmaktadır. Ve birçok kişi bireysel emeklilik ve hayat sigortasını karıştırmaktadır. Nasıl olsa çalışıyorum iş yeri sigortamı yapıyor ve sigortalı olarak çalıştığım süre boyunca zaten emekli olacağım diye düşünen insanların sayısı oldukça fazladır. Bireysel emeklilik sistemine emekli olmak için değil de ilerleyen yıllarda elimize toplu para geçmesi için, para biriktirmek olarak bakmalıyız.  Düzenli bir gelire sahip olan kişiler için 10 yıl ve daha üzeri bir zaman diliminde para biriktirmek için çok avantajlı bir sistemdir. Prim ödemelerini aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık toplu olarak yapabilirsiniz. Her insanın ekonomik anlamda zor süreçlerden geçtiği dönemler olabilir. Prim ödemelerini yapmakta zorluk yaşadığınız dönemlerde bireysel emeklilik hesabını bir süreliğine dondurup daha sonra tekrar aktif hale getirebilirsiniz.

Yaşı genç olduğu için daha önünde çok uzun bir süre olduğunu düşünenler bireysel emeklilik hesabı ne kadar erken yaşta yapılırsa gelecekte yaşam kalitesi bir o kadar rahat geçer. Bireysel emeklilik ömrünüzün sonuna kadar size maaş ödemesi yapacağını taahhüt etmiyor. 10 yıl prim ödeme süresi boyunca ne kadar yatırım yaparsanız 10 yılın sonunda isteyen bütün birikimini toplu halde alır isteyen birikimini belirli miktarlarda aylık maaş şeklinde alabilir.

Bireysel Emeklilik İçin Önemli Bilgiler

Sayın enuygunkredi.org okuyucuları haberimize son vermeden önce sizlere bireysel emekliliğin kazancının püf noktasından bahsetmek istiyorum. Bankaların bu sistemde yani bireysel emeklilik sisteminde çalıştıkları fonlar olmaktadır. Paranız bu fonlarda çok daha fazla değer kazana bilir. Söz konusu olan bireysel emeklilik için bu fonları her ay takip edin ve bankanıza bilgi verin. Hangi fon yüksek faiz ve getiri sağlıyor ise paranızı o fona taşımasını isteyin.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap