Altın

282.1710

% -0.014

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

Bayram İkramiyesi

Ülkemizde Ramazan ve Kurban Bayramının önemi dini açıdan ve toplumun yaşantısı için oldukça önemlidir. Bu önemli husus kapsamında yüzlerce yıldır süren gelenekler ve örf – adetlerimiz bulunmaktadır. Bu düzen kamu işlerine de yansımaktadır. 2018 yılında çıkartılan bir yasa kapsamında emekli olanlara Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi olmak üzere yılda iki kere bayram ikramiyesi vermesi kararlaştırıldı….


Bayram İkramiyesi

Ülkemizde Ramazan ve Kurban Bayramının önemi dini açıdan ve toplumun yaşantısı için oldukça önemlidir. Bu önemli husus kapsamında yüzlerce yıldır süren gelenekler ve örf – adetlerimiz bulunmaktadır. Bu düzen kamu işlerine de yansımaktadır. 2018 yılında çıkartılan bir yasa kapsamında emekli olanlara Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi olmak üzere yılda iki kere bayram ikramiyesi vermesi kararlaştırıldı. Bu kararın ardından uygulanmaya başlanan yönetmelik kapsamında emekliler ilk kez geçen sene yılda iki kere ekstradan ikramiye maaşı aldılar. 11 ayın sultanı Ramazan ayının sonuna geldiğimiz şu günlerde emeklilerin beklediği bayram ikramiyesi haberi hükumet yetkililerince ne zaman verileceği açıklandı. Geçen sene ilk kez dağıtılan ikramiyenin hesaplara yatırılması iki güne yayılmıştı. Geçen sene doğan mağduriyetin bu sene gerçekleşmemesi için hesaplara ikramiyenin tek seferde yatırılacağı açıklandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada gazetecilerin bayram ikramiyesi ile ilgili sorularını cevapladı ve şu açıklamalarda bulundu. Açıklamada 4 Haziran 2019 tarihinden yani bayram öncesi 31 Mayıs gecesi emeklilerin hesaplarına ikramiye parası yatırılacak. Bu kapsamda 10,7 milyar lira bütçe ayrıldığı ve hesaplara tek gün içerisinde hepsi yatırılacak dedi.

Bayram İkramiyesi Ne Zaman Yatırılacak?

Bayram ikramiyesinin ne zaman yatırılacağına dair açıklamalarda bulunan bakan Zehra Zümrüt Selçuk, açıklamasına SGK kapsamında bulunan emeklilerin ikramiyesi cuma günü yatırılacak. Diğer emekli sandıkları BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı da bu karar sonrasında cuma günü yatırma kararı aldılar. 9 günlük tatil kapsamında oldukça faydalı olacak olan bu ikramiyeler bayram tatili öncesinde yatacağı kesinleşti. Emekli sandığı bu kesinleşen karardan biraz farklı olarak ikramiyeleri 1, 2, 3 Haziran tarihlerinde yatıracağını duyurdu. Bu yılın ilk ikramiyesi olan Ramazan Bayramı ikramiyesinin ardından ağustos ayının emekli bayram ikramiyesi 5 – 9 Ağustos tarihleri arasında yatırılacağı açıklandı. Sonuç olarak her iki ikramiyede bayram öncesi emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

Bayram İkramiyesinden Kimler Yararlanabilir?

Bayram öncesi verilmesi yasalaşan ikramiyeler ile ilgili birçok kişi bu iki ikramiyeden kimlerin yararlanacağı konusunu merak ediyor. Bu konu ile ilgili açıklama yapmak gerekirse; bayram ikramiyesini SGK emeklisi olanlar, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklileri, ölüm aylığı alanlar, şehit yakınları, gaziler, vazife – harp malulü alanlar, köy korucuları, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular ve terör mağdurları bu ikramiyelerden yararlanabilecek. Bunların dışında iş kazası geçirenlerden iş göremezlik raporu %25’e kadar olanlar 250 lira iş göremezlik raporu %45 olanlar ise 450 lira ikramiye alacaklar.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap