Altın

282.1710

% -0.014

Dolar

5.9115

% -0.231

Euro

6.5704

% -0.390

Sterlin

7.6902

% -0.727

Frang

6.0187

% -0.178

Yen

5.3933

% -0.052

Dinar

19.3603

% -0.244

Riyal

1.5759

% -0.240

Bankadaki Para Blokesi Neden Olur, Nasıl Kaldırılır?

Bankalar, müşterilerine daha iyi hizmetler verebilmek adına birçok kampanya veya müşteri memnuniyeti adına işlemleri vardır. Bankalar birçok kolaylık sağlarken müşterilerinden de aynı hassasiyetle ödemelerini düzenli bir şekilde yerine getirmelerini isterler. Aksi durumlarda bankaların almış oldukları tedbirler.Müşterilerin olumsuz herhangi durumlarıyla karşılaşabileceklerini düşünerek müşterilerden imza almaktadırlar. Özellikle kredi kartı, kredilerin ödenmemesi durumunda idari olarak bankalar yasal sürece…


Bankadaki Para Blokesi Neden Olur, Nasıl Kaldırılır?

Bankalar, müşterilerine daha iyi hizmetler verebilmek adına birçok kampanya veya müşteri memnuniyeti adına işlemleri vardır. Bankalar birçok kolaylık sağlarken müşterilerinden de aynı hassasiyetle ödemelerini düzenli bir şekilde yerine getirmelerini isterler. Aksi durumlarda bankaların almış oldukları tedbirler.Müşterilerin olumsuz herhangi durumlarıyla karşılaşabileceklerini düşünerek müşterilerden imza almaktadırlar. Özellikle kredi kartı, kredilerin ödenmemesi durumunda idari olarak bankalar yasal sürece girebilir.Yasal takip süreci aşıldığında hukuki yollarla icra takibi yoluyla müşterilerin maaş hesaplarına bloke konulabilmektedir. Bu işlemler tamamen yasaldır. Hukuk kurallarına uygun bir şekilde ilerletilmesi gerekmektedir. Bankaların en son başvuracağı durum bloke durumudur. Çünkü bankalar müşteri kaybetmek istemezler.

Banka Blokeleri Nasıl Kaldırılır?

Bankalar, koydukları blokelerin son başvurdukları nokta olarak belirtmiştik. Borcunu ödemeyen müşteriler bu tutumlarında ısrar ederlerse, yasal takip başlamış olacaktır. Bu durumun devamı sürecinde ise hapis cezası ile karşılaşma durumu yüksek olacaktır. Banka blokeleri devlete olan vergi borcu nedeniyle,işlenen adli suçlar nedeniyle, yurt dışına illegal yollarla çıkıldığında veya yanlışlıkla banka hatası nedeniyle bloke konulmaktadır. Peki bu bloke nasıl kaldırılır? Bazı durumlarda yanlışlıkla konan blokeler olacaktır. Bloke nedeni tam olarak anlaşılarak kişi kendi başına bu işlemi çözebilirse, her hangi bir sorun yoktur. Hukuki ve yasal takip gerektiren süreçler biraz zaman alabilir.

Bloke Para Nedir?

Bir paranın bir kısmını ya da tamamını belirli bir ödemeye karşılık olarak, harcanmasının kısıtlanmasıdır. Bir para çeşitli amaçlarla zamanı belli olup olmaması fark etmez belirli bir süreç için bloke edilmesidir. Kişilerin borçlarından dolayı paralarının belirli bir kısmı, kredinin bankaya zarar vermemesi adına ve bankaya getiri sağlaması adına bloke edilir. Ve krediyi kullanan kişiye verilmez. Nakdi olarak ya da kefalet olarak verilen kredilerin temini olarak para bloke edilebilir. Teminat mektupları için de bu durum geçerlidir. Nakit karşılığında verilen bir paranın blokesi söz konusu olacaktır. İcra ve iflas Kanununca, bankadaki bulunan bir paraya ya da hesaba bloke konulabilir. Yani bloke çeşidi bir çok şekilde gerçekleşebilmektedir.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap