Altın

281.0550

% 0.012

Dolar

5.9252

% 0.443

Euro

6.5963

% 0.444

Sterlin

7.7465

% 0.383

Frang

6.0295

% 0.479

Yen

5.3960

% 0.362

Dinar

19.4078

% 0.408

Riyal

1.5797

% 0.438

2019 Yılı Kredi Faiz Oranları

Ülkemizde vatandaşlar taşıt, iş kurma, ihtiyaç, konut ve diğer çeşitli konularda nakit akışını sağlayabilmek adına bankalardan kredi çekmektedir. Ülkemizde son iki senedir yaşanan ekonomik dalgalanmalar sebebiyle bankaların faiz oranlarında sürekli değişkenlik durumu söz konusudur. Bankalardan kredi çekecek kişiler hangi bankanın hangi kredi kapsamında en uygun faiz oranı verdiğini sürekli araştırmaktadır. Bizde bu konu kapsamında bankaların…


2019 Yılı Kredi Faiz Oranları

Ülkemizde vatandaşlar taşıt, iş kurma, ihtiyaç, konut ve diğer çeşitli konularda nakit akışını sağlayabilmek adına bankalardan kredi çekmektedir. Ülkemizde son iki senedir yaşanan ekonomik dalgalanmalar sebebiyle bankaların faiz oranlarında sürekli değişkenlik durumu söz konusudur. Bankalardan kredi çekecek kişiler hangi bankanın hangi kredi kapsamında en uygun faiz oranı verdiğini sürekli araştırmaktadır. Bizde bu konu kapsamında bankaların 2019 yılı kapsamında çeşitli krediler için uyguladıkları faiz oranlarını yazarak kredi çekme durumunda olan vatandaşlar için bir liste hazırladık. Listeyi incelediğimiz zaman;

2019 Yılı Kredi Faiz Oranları

Bankaların tüketici, taşıt ve konut kredilerinde uyguladığı faiz oranlarına baktığımız zaman Ziraat Bankasının tüketici kredisinde %1,9 taşıt kredisinde %1,86 ve konut kredisinde %1,69 faiz oranı uyguladığı görülmektedir. Halkbank ise tüketici kredisi için %2,15 taşıt kredisi için %1,99 ve konut kredisi için %1,35 faiz oranı uygulamaktadır. Vakıfbank ihtiyaç kredisi için %2,09 taşıt kredisi için %2,09 ve konut kredisi için %1,55 faiz uygulamaktadır.

Garanti bankası dijital ihtiyaç kredisi için %2,54 konut kredisi için %1,91 ve taşıt kredisi için %2,25 faiz oranı uygularken İş Bankası ihtiyaç kredisi için %2,20 konut kredisi için %2,20 ve taşıt kredisi için %1,93 oranında faiz uygulamaktadır. Bankaların faiz oranları aşağı yukarı kredi çeşitliliğine göre benzerlik taşımaktadır. Bu nedenle hangi bankadan kredi çekecekseniz bile dikkat etmeniz gereken bazı farklı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat etmek bankadan çekilecek kredinin faiz oranından daha önemli bir yere sahiptir.

Kredi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi çekerken bazı hususlara dikkat etmeniz hem ödemeler konusunda hem kredi notunuz konusunda hem de banka ile icralık, davalık olma konusunda oldukça önemli yer tutmaktadır. Kredi çekmeden önce ne kadar ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü ihtiyaç miktarının üstünde çekilen tutar için gereksiz bir fazla ödeme yaparsınız bu da sizin maddi durumunuzu sarsabilir. Bankalardan kredi çekerken bazı bankalar dosya masrafı adı altında ücret talep ederken bazı bankalarda sıfır dosya masrafı diyerek ücretsiz olduğuna dair reklam yapılır. Siz dosya masraflarından kaçınarak ödemeniz gereken tutarı azaltabilirsiniz. Kredi çekerken vade süresi boyunca insanın başına ne geleceği bilinmez. Herhangi bir kaza veya ölüm durumuna karşı sigorta yaptırmak sizin yaşayacağınız bir sıkıntı sonrası çevrenizdekilerin borcu ödemesini engeller. Vade demişken vade süresini kısa tutmakta yararlı olacaktır. Vade süresi ne kadar kısa olursa fazladan ödeyeceğiniz para miktarında azalma meydana gelir.

ETİKERLER
BENZER İÇERİKLER
Yorum Yap